В Україні посилять кримінальну відповідальність за злочини проти довкілля Shutterstock

В Україні посилять кримінальну відповідальність за злочини проти довкілля

Олена Яценьо

Кримінальний кодекс запропонували доповнити новими статтями

Кабінет міністрів України схвалив зміни до Кримінального кодексу України в частині посилення відповідальності за злочини проти довкілля, зокрема за вирубування дерев.

Про це інформує пресслужба Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів.

Зазначається, що вперше комплексно переглянули розділ 8 ККУ. Це зробили спільно з правоохоронними органами, Спеціалізованою екологічною прокуратурою та суддями.

У розділі 8 Кримінального кодексу передбачається посилити відповідальність за скоєння злочинів проти довкілля та доповнити його ще трьома новими статтями:

  • ст.246-1 "Порушення правил заготівлі деревини в межах лісового фонду";
  • ст. 246-2 "Незаконне перевезення, зберігання або збут деревини";
  • ст. 246-3 "Незаконне ввезення в Україну або вивезення за її межі об’єктів тваринного або рослинного світу".

На думку міністра захисту довкілля Романа Абрамовського, щоб зменшити негативний вплив людини на довкілля, потрібно застосовувати кримінальну відповідальність.

"Охорона довкілля потребує комплексних рішень. Щоб зменшити негативний вплив від людської діяльності на довкілля, держава повинна застосовувати такий важіль впливу, як кримінальна відповідальність. До цього часу кримінальні злочини проти природи належали до правопорушень невеликої тяжкості. Тепер ми значно посилюємо санкції для невідворотності покарання", — прокоментував очільник міністерства.

Пропонується встановити кримінальну відповідальність за провадження господарської діяльності без проведення оцінки впливу на довкілля (ОВД) або без ліцензії (із її порушенням) на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами.

У разі спричинення тяжких наслідків від таких дій, покаранням буде - обмеження волі на строк від 1 року до 3 років або позбавлення волі на той самий строк. Передбачено також і позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років.

Посилити відповідальність планують і за приховування чи ненадання інформації про екологічний, радіаційний стан, який пов’язаний із забрудненням земель, водних ресурсів, атмосферного повітря, харчових продуктів тощо, що могло негативно позначитися на здоров’ї людей, рослинному і тваринному світі або заподіяло матеріальну шкоду у великому розмірі.

За такі дії передбачається штраф від 3 до 4 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 51 до 68 тисяч гривень) або позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю, або обмеження волі на строк до 3 років.

В уряді впевнені, що ухвалення законопроєкту дасть можливість забезпечити право громадян на безпечне навколишнє середовище, чисте атмосферне повітря та зберегти рослинний і тваринний світ від знищення.

Раніше ЕкоПолітика повідомляла, що в Україні створили та розвивають Спеціалізовану екологічну прокуратуру, яка в межах повноважень опікується протидією злочинам проти довкілля.

Читайте також
Кабмін звільнив двох заступників голови Держенергоефективності
Кабмін звільнив двох заступників голови Держенергоефективності

Загалом Кабмін ухвалив низку кадрових рішень

Уряд запланував зменшити викиди на 65% до 2030 року
Уряд запланував зменшити викиди на 65% до 2030 року

Любченко зазначив, що особливу увагу варто звернути на нинішню ситуацію із цінами на газ, зловживання якими спотворюють ціни на викиди

Кабмін підтримав створення Бюро екологічного страхування
Кабмін підтримав створення Бюро екологічного страхування

Проєкт розробило Міндовкілля на виконання рішення РНБО

Держенергоефективності отримало нового очільника: що про нього відомо
Держенергоефективності отримало нового очільника: що про нього відомо

Він переміг у конкурсі на посаду ще в січні 2020 року