Звичайно, декому ця реформа не подобається, бо порушникам доведеться відповідати перед законом. І тому проти неї розгорнули атаку ті, хто й далі хоче безкарно знищувати довкілля. Тиражуються залякування та міфи, розраховані на нефахівців в екологічних питаннях.
Перший міф про те, що, мовляв, законопроект йде в розріз з європейською та світовою практикою. Але насправді він є засобом виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.
Вона проголошує, що "екологічна політика ґрунтуватиметься на принципі обережності та принципах, які вимагають застосування превентивних заходів, відшкодування в пріоритетному порядку шкоди, заподіяної навколишньому середовищу, та сплати штрафу забруднювачем навколишнього середовища".
Отже, треба дати держекоконтролю реальні інструменти для виконання своїх функцій і саме на це спрямований законопроект 3091.
Другий міф – це розповіді про те, що новий орган екологічного контролю матиме надто широкі повноваження.
Насправді, повноваження залишаться майже незмінними. Додається лише право інспектора подати запит на отримання у підприємства інформації перед тим, як іти на перевірку. Причому, це в інтересах самого бізнесу, бо попереднє знайомство з даними зменшить тривалість заходу контролю.
Також орган держекоконтролю матиме можливість вживати адміністративно-господарські санкції. Але аналогічні повноваження є сьогодні у Держпраці, Держпродспоживслужби та органів ринкового нагляду.
Якщо ми порівняємо повноваження органу держекоконтролю в Україні з аналогічними установами в Європі та США, побачимо, що у нас, навпаки, надто стримано підходять до наділення його новими функціями.
В Англії Агентство навколишнього середовища (EA) – це не лише контролюючий, але й дозвільний орган. Він дає дозволи на викиди або іншу діяльність, що може призвести до забруднення навколишнього простору.
В Сполучених Штатах Америки Агентство з охорони навколишнього середовища США (EPA) також надає дозволи на використання небезпечних речовин, на утилізацію відходів, на викиди в повітря тощо.
А в Ізраїлі існує власна "зелена" поліція, яка має право входити на будь-який об’єкт, допитувати підозрюваних, вилучати предмети, проводити обшук, штрафувати, відкривати кримінальні провадження, виписувати приписи.
Отже, законопроект 3091 не загрожує бізнесу, а навпаки допоможе йому рухатись в руслі тих європейських практик, що визначають сьогодні екологічну політику Євросоюзу.