По-перше, я завжди наголошувала на необхідності реформування цієї системи. Але ця реформа не повинна стати черговою зміною "вивісок", а повинна відбуватися згідно європейських принципів і вимог. Саме тому я створила міжнародну робочу групу при Екокомітеті, щоб експертно підготувати якісні рішення, які принципово змінять ситуацію.

По-друге, як науковець я чітко розумію, що розроблення якісних, ефективних реформ грунтується, в першу чергу, на аналізі попередніх результатів, опрацюванні причин минулих невдалих спроб і помилок. Нагадаю, що попередня аналогічна Концепція була затверджена Кабміном у 2017 році. Чи виконана вона? Ні! Чи хтось аналізував причини невиконання? Ні! Звернулася з відповідним зверненням до діючого Кабміну, чекаю відповіді.

По-третє, що являє собою нова Концепція, запропонована Міндовкілля? В цілому це просто зміна років з попередньої Концепції, але є принципове ноу-хау: до кінця 2023 року пропонується ліквідувати центральний офіс та всі територіальні органи Державної екологічної інспекції та створити новий орган Державну природоохоронну інспекцію. Важко уявити скільки це буде коштувати платникам податків, адже відсутня хоч єдина цифра у фінансовому обґрунтуванні цього нерозумного "шабашу". При цьому прописано, що джерелом фінансування є кошти Держбюджету. Дивно, адже ні у бюджеті 2023 року, ні у проєкті бюджету 2024 року такі кошти не передбачені. Які статті витрат Міндовкілля думає скоротити, щоб реалізувати недолуге рішення невідомо. Дякую за позицію Міністерству фінансів, яке у своїй відповіді на таку Концепцію офіційно відповіло, що у період воєнного стану у держави є інші пріоритети витрат, ніж просто змінювати назви центральних органів виконавчої влади.

По-четверте, не можна забувати, що Держекоінспекція на сьогодні є єдиним органом, відповідальним за фіксацію екологічних збитків внаслідок збройної агресії. Між її ліквідацією та створенням нової структури однозначно буде певний часовий лаг. І тут в мене вже пересторога не в контексті інтересів захисту довкілля, а в контексті інтересів по захисту держави під час воєнного стану – а чи не зіграє така запропонована Концепція "на руку" агресору?

Питань багато і будемо з ними розбиратися.