В ЄС запровадять вуглецеві контракти для переходу з “сірого” на “зелений” водень shutterstock

В ЄС запровадять вуглецеві контракти для переходу з “сірого” на “зелений” водень

Катерина Бєлоусова

Наявні проєкти з відновлюваної енергетики не дозволять використовувати REPowerEU  для виробництва зеленого водню за принципом "додатковості" в країнах-експортерах

Єврокомісія запровадить вуглецеві контракти на субсидії на різницю (CCfD), щоб підтримати використання "зеленого" водню промисловістю та конкретне фінансування для REPowerEU в рамках Інноваційного фонду.

Для підтримки переходу від російської залежності від викопного палива будуть використовуватися прибутки від торгівлі викидами, повідомляє Recharge News.

Згідно з CCfD, кінцеві споживачі отримуватимуть гарантовану суму урядами за уникнення викидів CO2, з економії, отриманій від несплати ціни за вуглець в ETS, а також субсидії для досягнення "ціни виконання", узгодженої в CCfD. Таким чином, сума, фактично сплачена урядами, буде залежати від коливань ціни на вуглець в EUA, а якщо вона перевищить ціну виконання – кінцеві користувачі фактично повернуть різницю уряду.

Велика Британія має запровадити іншу схему контрактів на різницю для зеленого водню у 2022 році, яка пропонуватиме субсидію, що представляє різницю між "ціною виконання", що відображає витрати на виробництво водню, і референтною ціною, що відображає ринкову вартість водню.

По суті, це дозволить зеленому водню бути доступним на ринку за тією ж ціною, що і сірий водень, вироблений з неослабленого метану. Проте деякі аналітики, зокрема BloombergNEF і Rystad Energy, вважають, що зелений водень буде дешевше виробляти в Європі, ніж сірий або блакитний H2 через високі ціни на природний газ.

В матеріалі зазначили, що ЄС не планує субсидії для блакитного водню.

Новий план REPowerEU встановлює ціль до 2030 року в ЄС виробляти десять мільйонів тонн зеленого водню, а ще десять мільйонів тонн буде імпортовано. Сукупні 20 мільйонів тонн потребують приблизно 600 ГВт нової вітрової та сонячної енергії та 200 ГВт електролізерів.

В ЄК заявили, що розглянуть механізм спільної закупівлі для закупівлі відновлюваного H2 у великих масштабах за низькою ціною.

"Імпорту водню буде сприяти новий спеціальний потік роботи в рамках Енергетичної платформи ЄС, який має ввести в дію Європейський глобальний водневий фонд і підтримати партнерство з зеленого водню, що дасть старт світовому ринку відновлюваного водню", – йдеться у повідомленні.

Інші заходи для збільшення внутрішнього виробництва водню включають швидке прийняття рішень про державну допомогу щодо IPCEI (важливих проєктів спільного європейського інтересу), для яких повна оцінка буде завершена до літа, а також шляхом збільшення інвестицій Horizon Europe у Hydrogen Joint Company (€200 мільйонів), щоб подвоїти кількість водневих промислових центрів.

ЄК зобов’язується доопрацювати нормативну базу для водню, а також публікує проєкт закону, щоб визначити та стимулювати виробництво та розвиток ринку відновлюваного водню в Європі.

"Щоб прискорити ринок водню, співзаконодавці повинні узгодити збільшення підцілей для окремих секторів. Комісія також опублікує два Делегованих акти щодо визначення та виробництва відновлюваного водню, щоб виробництво призвело до чистої декарбонізації", – пояснили в матеріалі.

Комісія також підтримуватиме розвиток трьох основних коридорів імпорту водню, зокрема через Середземне море, район Північного моря та, як тільки дозволять умови, з України. Також планується прискорення роботи з промисловістю над технічними стандартами на водень та прискорення процедур дозволів для водневої інфраструктури.

Окрім того, буде збільшено фінансування для систем транспортування водню.

Комісія пропонує кроки у розвитку спеціальної водневої інфраструктури на шляху до європейської водневої магістралі, включаючи електролізатори для виробництва водню, внутрішні трубопроводи та сховища в ЄС.

Фінансова підтримка буде надаватися шляхом розблокування нових варіантів фінансування для проєктів з відновлюваних джерел водню відповідно до регламенту TEN-E та мобілізації фінансування ЄС у рамках Механізму з’єднання Європи, Політики згуртованості, Спільної сільськогосподарської політики та Фонду відновлення та стійкості.

Наявні проєкти з відновлюваної енергетики не дозволять використовувати REPowerEU  для виробництва зеленого водню за принципом "додатковості" в країнах-експортерах.

Щоб уникнути ризику того, що інвестиції у відновлювану енергетику можуть бути перенаправлені з енергетичного переходу в країнах-партнерах на виробництво водню як експортного товару, суворі стандарти забезпечуватимуть те, що імпортувати водень до ЄС можна буде лише з додаткових ВДЕ.

Нагадаємо, США та Єврокомісія оприлюднили спільну заяву щодо європейської енергетичної безпеки.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, ЄС має забезпечити постачання енергії та прискорити водневу інфраструктуру.

Читайте також
Іспанський стартап отримав фінансування для дешевого транспортування водню
Іспанський стартап отримав фінансування для дешевого транспортування водню

Транспортування водню може коштувати в три рази більше, ніж його виробництво

Експерти пояснили, чому водень набирає все більшої світової популярності
Експерти пояснили, чому водень набирає все більшої світової популярності

Більшість країн світу виділяють водень як один із ключових елементів у скороченні викидів парникових газів від споживання енергії

HOYER Group розширить послуги з постачання водню
HOYER Group розширить послуги з постачання водню

Компанія прагне збільшити кількість заправних станцій, які обладнають свої об'єкти устаткуванням для заправки воднем

Як використання водню може стимулювати розвиток промисловості в Україні
Як використання водню може стимулювати розвиток промисловості в Україні

Доцільним є розвиток водневої економіки, який базується на розбудові системних кластерів