В ЄС покарання жорсткіші: автори законопроєкту "Про екоконтроль" розкрили основні положення slovoidilo.ua

В ЄС покарання жорсткіші: автори законопроєкту "Про екоконтроль" розкрили основні положення

Валентина Гембарська

Документ розглянуть на позачерговому засіданні Верховної Ради у четвер, 15 липня

Законопроєкт №3091 "Про державний екологічний контроль" базується на положеннях законодавства ЄС, але має свої відмінності. Зокрема, у країнах Європейського Союзу екоінспектори мають право зупиняти заводи, якщо було виявлено порушення природоохоронного законодавства.

Про це говорили автори законопроєкту під час прес-конференції "Чи проголосують депутати законопроєкти 4167 "Про зменшення промислового забруднення" і 3091 "Про державний екологічний контроль", які дозволять українцям дихати чистим повітрям і жити в безпечному навколишньому середовищі?", передає ЕкоПолітика.

Зокрема, заступник міністра захисту довкілля Роман Шахматенко зазначив, що ключові принципи державного екологічного контролю в країнах ЄС прописані в Директиві 2010/75. Наприклад, щодо того, як часто проходять перевірки у забруднювачів найвищого, середнього та низького ступеня ризику.

"Під час підготовки проєкту ми аналізували всі рекомендації. Там ключова рекомендації 200133ЄС, яку використовують всі країни ЄС. Ми аналізували досвід багатьох країн – Польщі, Хорватії, Німеччини, Великобританії, Болгарії. Ми дивились, як це працює за кордоном. Перша теза, яку я хочу, щоб всі зрозуміли — там набагато жорсткіші правила і покарання за їх недотримання. Там інспектори зупиняють самі виробництва і заводи. В Хорватії навіть суб’єкт платить за проби, а у нас це держава робить", — пояснив він.

Водночас, виконавча директорка благодійної організації "Екологія. Право. Людина" Олена Кравченко підкреслила, що законопроєкт №3091 пройшов повний публічний цикл політики.

"Було з’ясування роботи з зацікавленими сторонами, з’ясовувалася проблематика, аналізувалося законодавство, писалася "зелена" книга проблем. Далі – аналізувалася система державного екологічного контролю з 28 країн (ЄС)  у 20-ти так точно. На їх основі писали "білу" книгу рішень. Одним із таких рішень є проєкт закону 3091", — пояснила вона.

Зокрема, за її словами, з системи державного екологічного контролю ЄС взяли нововведення про адміністративно-господарські санкції та призупинення діяльності суб’єкта господарювання екоінспектором.

"Нічого нового, унікального чи жорсткого, що ми впроваджуємо, щоб знищити бізнес, немає. Є ще рішення Ради ЄС, яка визначає основні принципи та стандарти державного екологічного контролю в ЄС. Вони лягли в основу закону 3091. Довкілева тематика є наскрізною для всіх галузей економіки. Законопроєкт 3091 є наскрізним для всіх секторів сфери охорони довкілля. Це амбітна, перша інституційна реформа України-30. Є маю надію, що народні депутати використають унікальний шанс, стати справжніми сучасними проєвропейськими реформаторами, і проголосують за 3091, 4167 і 4461", — підсумувала Кравченко.

Як повідомляла ЕкоПолітика, на позачерговому засіданні парламенту у четвер, 15 липня, буде розглянуто низку важливих довкілевих законопроєктів. 

Читайте також
Уряд змінив критерії оцінки ризику від діяльності підприємств та періодичність їх перевірок
Уряд змінив критерії оцінки ризику від діяльності підприємств та періодичність їх перевірок

Чиновники очікують, що нововведення допоможуть оптимально перерозподілити увагу із менш ризикових суб’єктів господарювання на більш ризикові

10 найбільших порушень у сфері довкілля за минулий тиждень
10 найбільших порушень у сфері довкілля за минулий тиждень

Половина з них – незаконні рубки дерев, іноді – у дуже великих об’ємах

Законопроєкт про реформу ДЕІ, яка триває вже 7 років, презентували представникам ЄС
Законопроєкт про реформу ДЕІ, яка триває вже 7 років, презентували представникам ЄС

Його доопрацювання після першого читання триває з 2021 року