Прокурори викривають масштабні та системні правопорушення щодо лісового фонду shutterstock

Прокурори викривають масштабні та системні правопорушення щодо лісового фонду

Ганна Велика

Тому виникають сумніви в ефективності лісової реформи, яка наразі проводиться

Спеціалісти Миколаївської обласної та Луцької окружної прокуратур викрили незаконну порубку лісу на понад 1 млн грн та витребували назад у власність держави незаконно відчужені земельні ділянки лісового фонду вартістю понад 7 млн грн та 11 млн грн відповідно.

Про це вони повідомили на сторінках відомств у Facebook.

На Миколаївщині 4 члени організованої злочинної групи для власного збагачення незаконно вирубували та продавали дерева захисних лісових насаджень.

З грудня 2023 року по березень 2024 року обвинувачені орудували на території Вознесенського та Первомайського районів Миколаївської області. Вони здійснили 11 виїздів, пов`язаних із порубкою дерев у захисних насадженнях лінійного типу. Потім організували перевезення та подальше зберігання з метою продажу незаконно отриманої деревини.

Своїми злочинними діями ділки завдали державі збитків на суму понад 1 млн грн. Прокуратура заявила цивільний позов до обвинувачених з метою відшкодування заподіяної шкоди.

Фігурантам загрожує до 7 років позбавлення волі.

Прокурори Луцької окружної прокуратури у судовому порядку витребували із приватної власності у власність держави земельної ділянки лісового фонду площею 1 га та вартістю понад 7 млн грн у Луцькому районі. Фахівці з’ясували, що початково вона  перебувала в користуванні державного підприємства "Ківерцівське лісове господарство", а пізніше була безпідставно віднесена до земель сільськогосподарського призначення, передана в комунальну, а згодом – у приватну власність.

Господарський суд Волинської області задоволив два позови Ковельської окружної прокуратури про витребування у власність держави земельних ділянок лісогосподарського призначення вартістю понад 11 млн грн.

Прокурори з'ясували, що землі, які перебували у користуванні державного лісогосподарського підприємства, неправомірно інвентаризували як землі сільськогосподарського призначення та передали у комунальну власність. Суд повернув їх державі.

ЕкоПолітика чи не щодня повідомляє про незаконні порубки дерев у різних областях України. Майже всі вони здійснюються організованими злочинними групами, до складу яких входять посадові особи лісництв. Так, 4 липня ми розповідали про злочинну групу, яка за сприяння посадовців незаконно вирубала дерев на 7 млн грн на території Маневицького та Колківського лісових господарств, що на Волині.

1 липня ЕкоПолітика повідомляла одразу про дві справи про незаконну вирубку лісу на 5,2 млн грн, які ДБР передала до суду: перша – щодо посадовця одного з лісових господарств на Закарпатті, який завдав шкоди на 1,5 млн грн, друга – щодо лісничого та двох майстрів лісу Берегометського лісомисливського господарства, які спричинили збитки державі на майже 3,7 млн грн.

Наприкінці червня ми інформували, що у зоні відчуження ЧАЕС державне підприємство проводило суцільні “санітарні рубки” без застосування процедури оцінки впливу на довкілля. Тут незаконно зрубали лісу на майже 120 млн грн.

Всі ці факти змушують сумніватися у ефективності лісової реформи, яка триває вже понад рік.

Раніше ми підготували матеріал, який констатує, що результатом проведення лісової реформи наразі є централізація корупції та збільшення рубок лісу в рази.

Проєкти нових нормативно-правових актів, які з’являються, також не дають надію на покращення ситуації. Так, новий законопроєкт №9516 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо ефективного управління лісами на основі ведення лісового господарства на принципах наближеного до природи лісівництва, адаптованого до кліматичних змін, збереження біорізноманіття в лісах” у разі його прийняття дозволить вирубувати ліси з рентабельністю 2400%.

А уряд своєю постановою № 454 “Деякі питання ведення лісового господарства у період дії правового режиму воєнного стану та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 р. №724” може перетворити рубки переформування на спосіб масової заготівлі товарної деревини.

Читайте також
Викрито посадовців зони відчуження ЧАЕС, що користувалися спецавто для власних потреб
Викрито посадовців зони відчуження ЧАЕС, що користувалися спецавто для власних потреб

Їх вже звинувачували в інших порушеннях із корупційною складовою за результатами перевірок державних аудиторів

ДП “Ліси України” купує вже 142-гу автівку за пів року, – нардеп Железняк
ДП “Ліси України” купує вже 142-гу автівку за пів року, – нардеп Железняк

Головне лісовпорядне підприємство країни потрапило у рубрику народного обранця з хештегом #дивнізакупівлі

Активісти вимагають не допустити вирубку одних із найцінніших заплавних лісів України
Активісти вимагають не допустити вирубку одних із найцінніших заплавних лісів України

Вони розташовані на Закарпатті у заплаві річки Боржава