Спеціалісти Миколаївської обласної та Луцької окружної прокуратур викрили незаконну порубку лісу на понад 1 млн грн та витребували назад у власність держави незаконно відчужені земельні ділянки лісового фонду вартістю понад 7 млн грн та 11 млн грн відповідно.
Про це вони повідомили на сторінках відомств у Facebook.
На Миколаївщині 4 члени організованої злочинної групи для власного збагачення незаконно вирубували та продавали дерева захисних лісових насаджень.
З грудня 2023 року по березень 2024 року обвинувачені орудували на території Вознесенського та Первомайського районів Миколаївської області. Вони здійснили 11 виїздів, пов`язаних із порубкою дерев у захисних насадженнях лінійного типу. Потім організували перевезення та подальше зберігання з метою продажу незаконно отриманої деревини.
Своїми злочинними діями ділки завдали державі збитків на суму понад 1 млн грн. Прокуратура заявила цивільний позов до обвинувачених з метою відшкодування заподіяної шкоди.
Фігурантам загрожує до 7 років позбавлення волі.
Прокурори Луцької окружної прокуратури у судовому порядку витребували із приватної власності у власність держави земельної ділянки лісового фонду площею 1 га та вартістю понад 7 млн грн у Луцькому районі. Фахівці з’ясували, що початково вона перебувала в користуванні державного підприємства "Ківерцівське лісове господарство", а пізніше була безпідставно віднесена до земель сільськогосподарського призначення, передана в комунальну, а згодом – у приватну власність.
Господарський суд Волинської області задоволив два позови Ковельської окружної прокуратури про витребування у власність держави земельних ділянок лісогосподарського призначення вартістю понад 11 млн грн.
Прокурори з'ясували, що землі, які перебували у користуванні державного лісогосподарського підприємства, неправомірно інвентаризували як землі сільськогосподарського призначення та передали у комунальну власність. Суд повернув їх державі.
ЕкоПолітика чи не щодня повідомляє про незаконні порубки дерев у різних областях України. Майже всі вони здійснюються організованими злочинними групами, до складу яких входять посадові особи лісництв. Так, 4 липня ми розповідали про злочинну групу, яка за сприяння посадовців незаконно вирубала дерев на 7 млн грн на території Маневицького та Колківського лісових господарств, що на Волині.
1 липня ЕкоПолітика повідомляла одразу про дві справи про незаконну вирубку лісу на 5,2 млн грн, які ДБР передала до суду: перша – щодо посадовця одного з лісових господарств на Закарпатті, який завдав шкоди на 1,5 млн грн, друга – щодо лісничого та двох майстрів лісу Берегометського лісомисливського господарства, які спричинили збитки державі на майже 3,7 млн грн.
Наприкінці червня ми інформували, що у зоні відчуження ЧАЕС державне підприємство проводило суцільні “санітарні рубки” без застосування процедури оцінки впливу на довкілля. Тут незаконно зрубали лісу на майже 120 млн грн.
Всі ці факти змушують сумніватися у ефективності лісової реформи, яка триває вже понад рік.
Раніше ми підготували матеріал, який констатує, що результатом проведення лісової реформи наразі є централізація корупції та збільшення рубок лісу в рази.
Проєкти нових нормативно-правових актів, які з’являються, також не дають надію на покращення ситуації. Так, новий законопроєкт №9516 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо ефективного управління лісами на основі ведення лісового господарства на принципах наближеного до природи лісівництва, адаптованого до кліматичних змін, збереження біорізноманіття в лісах” у разі його прийняття дозволить вирубувати ліси з рентабельністю 2400%.
А уряд своєю постановою № 454 “Деякі питання ведення лісового господарства у період дії правового режиму воєнного стану та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 р. №724” може перетворити рубки переформування на спосіб масової заготівлі товарної деревини.