Єврокомісія внесла газові та ядерні проєкти в список “зелених” shutterstock

Єврокомісія внесла газові та ядерні проєкти в список “зелених”

Катерина Бєлоусова

За відсутності зауважень делегований акт про ухвалення таксономії набуде чинності з 1 січня 2023 року

Єврокомісія внесла атомну енергетику та природний газ до класифікації екологічно сталих видів діяльності для інвесторів “Зеленої таксономії ЄС”.

Вони можуть сприяти тяжкому переходу до кліматичної нейтральності та відмовлятися від таких шкідливих енергоресурсів, як вугілля, на яке досі припадає 15% електрогенерації в Європі, повідомляє Green Deal.

“Ми розробили суворі умови для їх включення до таксономії. Для атомних та газових енергопроектів буде встановлено чіткі обмеження і терміни для поетапного виведення з експлуатації”, – заявила єврокомісар із фінансових питань Мейрід МакГіннес.

Таксономія є добровільним інструментом для країн-членів і її роль полягає в тому, щоби підвищити прозорість на фінансовому ринку для приватного сектора, який зацікавлений у сталому інвестуванні.

Основні обмеження для газових енергопроектів полягають у тому, що вони мають продукувати не більше ніж 100 г СО2/кВт-год (не більше 270 г СО2/кВт-год при отриманні дозволу на будівництво до 31 грудня 2030 року) і стати низьковуглецевими чи відновлюваними активами до кінця 2035 року.

Ядерні реактори повинні будуть відповідати високим стандартам безпеки. Для атомних енергопроектів впроваджуються обмеження щодо мінімізації радіоактивних відходів. Крім того, дозвіл на будівництво нових атомних блоків можна буде отримати лише до 2045 року.

За відсутності зауважень делегований акт про ухвалення таксономії набуде чинності з 1 січня 2023 року.

Рішення про ухвалення делегованого акта для формалізації норм таксономії залишається за Європарламентом та Європейською радою, які мають упродовж чотирьох місяців його ретельно вивчити. Європейська рада може відкинути таксономію, якщо щонайменше 20 країн-членів виступлять проти її норм, або Європарламент щонайменше 353 голосами проти.

Як відомо, включення атомної енергії та газу до таксономії розкололо Євросоюз. 

Так, головними опонентами атомної енергетики є Німеччина, Австрія, Іспанія та Люксембург поряд із природоохоронними організаціями та різними НКО, які наголошують на небезпеці такої технології електрогенерації. Проте Франція, Фінляндія та більшість країн Центральної та Східної Європи наголошують на тому, що вона необхідна для досягнення кліматичної нейтральності до 2050 року і потребує “зеленого” фінансування.

Польща та Чехія, які найбільш залежні від вугільної генерації, розглядають газ як перехідне пальне до чистих видів енергії. Головні противники такого рішення: Австрія, Данія, Нідерланди та Швеція.

Раніше міністри енергетики Австрії та Люксембургу повідомили газеті Financial Times про готовність подати до Європейського суду на Єврокомісію, якщо у Брюсселі ухвалять рішення про включення атомної енергетики або природного газу до “Зеленої таксономії ЄС”.

“У нас є вагомі аргументи для того, щоб попрямувати до Європейського суду, якщо Єврокомісія вирішить це зробити, і таксономія набуде чинності. Ми маємо бути впевнені в тому, що фінансові ринки залишатимуться вірними альтернативам у сфері відновлюваної енергетики”, – сказала міністр енергетики Австрії Леонора Гевсслер у коментарі газеті Financial Times.

Вона зазначила, що хоча АЕС і не продукують викидів вуглекислого газу гостро стоїть проблема радіоактивних відходів. Тому, за словами міністра, АЕС порушують принцип ЄС “не завдавати суттєвої шкоди довкіллю”.

Крім цього, віцепрем’єр-міністр Іспанії Тереза Рібера заявила FT, що Мадрид може розробити власні “зелені” стандарти для інвесторів (наприклад під час випуску “зелених” облігацій), щоб не вдаватися до використання європейської таксономії.

Нагадаємо, в ЄС за невиконання цілей по зниженню викидів СО2 пропонують штрафувати країни.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, у 2020 році відновлювальна енергетика вперше обійшла атомну.

Читайте також
На Єврокомісію подали до Суду Справедливості за включення газу до "зеленої" таксономії
На Єврокомісію подали до Суду Справедливості за включення газу до "зеленої" таксономії

Екоактивісти просять суд визнати це включення недійсним

В Україні створять Офіс програми "Горизонт Європа": що зміниться
В Україні створять Офіс програми "Горизонт Європа": що зміниться

Це допоможе зберегти науковий та інноваційний потенціал України у складні для науки часи

Єврокомісія хоче відкласти зміни Договору щодо інвестицій у викопне паливо
Єврокомісія хоче відкласти зміни Договору щодо інвестицій у викопне паливо

7 країн оголосили про свій намір вийти з договору, посилаючись на несумісність хартії з кліматичними цілями ЄС

На Єврокомісію подали до суду за включення газу до "зеленої" таксономії
На Єврокомісію подали до суду за включення газу до "зеленої" таксономії

Тепер Європейська комісія має до 22 тижнів, щоб відповісти