Водорості з Азовського моря можна не викидати, а використовувати для створення екологічних добрив — таку ідею запропонувала студентка Приазовського державного технічного університету (ПДТУ) Марія Шабанова з Маріуполя Донецької області.
Свій проєкт "Mr. SeaWeed" (з англійської — морські водорості) дівчина презентувала під час фестивалю стартапів "UP FEST-2021" у травні, йдеться на сторінці проєкту USAID "Економічна підтримка Східної України" у Facebook.
"Морських водоростей у нас на берегах Азовського моря просто тьма і навалом. Воно все гниє, і це все забирає море — відбувається замулювання... А якщо забирати ці водорості, які гниють на березі, то море буде очищатися", — розповіла Шабанова.
За словами студентки, ідея стартапу зародилася взимку під час навчального курсу "Основи інноваційного підприємництва на практиці", який за підтримки проєкту USAID запустили в її університеті. Тож із лютого Марія працювала над виготовленням добрива й експериментувала з рослинами.
Дівчина розповіла, що про гарне добриво вона дізналася від своїх батьків, які займаються вирощуванням квітів на продаж.
"Я подумала, що можна використати для виготовлення власних екодобрив водорості. Так можна очистити Азовське море, адже волонтери збирають на узбережжі водорості та викидають їх, а я подумала, що це може бути бізнесом", — зазначила Марія.
Водоростями поділився викладач, а дослідження студентка проводила в батьківській теплиці.
"Водорості, які я мала, поставила на водяну баню, стала випаровувати воду. Потім кілька тижнів відстоювала цю суміш, постійно спостерігала за процесом, змінами, які відбувалися, робила фото, записи", — пояснила вона.
Також дівчина планує зробити хімічний аналіз отриманого добрива, її цікавить склад суміші, яка вийшла.
Згідно з підрахунками Марії, зі 100 кг водоростей можна виготовити 1 л концентрованих добрив. На створення виробничої лінії студентка потребує $5 тис. інвестицій. Представники аграрного бізнесу зацікавилися її розробкою та погодилися придбати першу партію добрив.
Раніше ЕкоПолітика розповідала про три успішні екостартапи, які створили українці.
Нагадаємо також, що в найближчі 5 років експерти дослідять та оцінять стан води та морських мешканців в Азовському морі.