У 2020 році ми розрахували понад 354,6 млн гривень збитків за знищення рослин (це на 112% більше, ніж у 2019 році). А вже за 5 місяців 2021 року нарахували збитків на майже 130 млн грн.
У боротьбі з "лісовою мафією" Держекоінспекція вже зараз застосовує інструменти аерокосмічного моніторингу. Взаємодіємо з Національним центром управління та випробування космічних засобів, що дає можливість отримувати супутникові знімки земної поверхні. Так ДЕІ може виявляти незаконні вирубки та навіть фіксувати авто, на яких пересуваються порушники.
Торік уряд створив потужний бар’єр для вирубок у Карпатах. Ухвалена постанова, яка забороняє їх суцільне проведення в цьому регіоні. Хоча, за даними порталу Global Forest Watch, у 2011-2018 роках наймасштабніші рубки відбувалися якраз не в Карпатах, а на Поліссі.
Тепер важливо кардинально збільшити штрафи. Сьогодні вони становлять усього 510-1020 гривень.
Треба також переглянути застарілі методики розрахунку грошових стягнень. Низькі "розцінки" за вирубку (42 гривні за дерево діаметром до 10 сантиметрів) аж ніяк не заважають "чорним лісорубам" робити свою справу.
Комплексними діями – перевірками, штрафами, нарахуванням збитків, міжнародним співробітництвом, космічними технологіями – ми зупинимо винищення лісів.
До цього варто додати відповідальність за переробку незаконно заготовленої деревосировини, що остаточно ліквідує тіньовий ринок її обігу.