У Кривому Розі екологічні активісти ДТКР взяли проби води з річки Інгулець, що днями стала червоного кольору після обстрілу росіянами гідроспоруди. Вода визнала відносно безпечною.
Про це сказано на Facebook сторінці організації.
"Приводів для паніки через червону воду в Інгульці немає. Команда "Досить труїти Кривий Ріг" відібрала проби в Інгульці біля мікрорайону Карачуни, скель МОДРу та у паркуМершавцева після цинічного обстрілу росіянами гідроспоруди у місті. Для ліквідації аварії спорудження укріпили щебенем і згодом річка почервоніла", — сказано у повідомленні.
В аналізі активісти спирались на методику екологічної оцінки якості поверхневих вод за відповідними категоріями, розроблену Харківським інститутом Міндовкілля.
"Вода в усіх пробах за класифікацією належить до ІІ та ІІІ категорії: доброї та посередньої. Всього існує сім категорій, небезпечними вважаються води, починаючи з 5-ї. Отже, воду в Інгульці можна назвати відносно безпечною. У відібраних нами пробах вміст заліза розчинного не перевищував дозволених норм. Концентрація загального заліза у воді буде більшою. Жорсткість була дещо підвищеною, але не критично, зважаючи на ліквідацію аварії в умовах надзвичайної ситуації. Важкі метали у відібраних пробах відсутні", — повідомили у ДТКР.
Зокрема, відбулась перевірка води на вміст розчиненого кисню.
"Сатурація у всіх пробах була вище, ніж 90%. Це означає, що кисневого голоду серед риби та річкової рослинності не буде. А отже саме через почервоніння води річкові мешканці не загинуть. Те, що найбільше бентежило людей, червоний колір річки – це вочевидь часточки суглинку та гематиту, які осядуть на дно. А колір річки з часом повернеться до звичного", — пояснили екоактивісти.
Зазначається такод, що усі проби води ІІІ категорії були саме за вмістом фосфатів та нітритів. На думку ДТКР, це могло відбутися через затоплення приватних обійсть, інженерних мереж та вигрібних ям. Проте екоактивісти відзначили, що не мають змоги провести аналіз води за санітарно-епідеміологічними показниками. Тому не можуть оцінити її безпечність.
"З приводу почервоніння води причин для паніки немає. Але обстріли та руйнування дамби все одно несуть наслідки для довкілля. І за створення аварійної ситуації, спроби залишити велике місто без водопостачання, втрату води зі сховища та намагання створити катастрофу росія має відповісти, як і за інші свої злочини", — підсумували в організації.
Як повідомляла ЕкоПолітика, 14 вересня російські війська обстріляли місто Кривий Ріг 8 крилатими ракетами "Кинджал" та "Іскандер", які пошкодили греблю Карачунівського водосховища. Зранку у пʼятницю, 16 вересня, місцеві жителі Кривого Рогу помітили, що вода в річці Інгулець стала червоною.
Згодом у Міндовкілля повідомили, що якість води в Інгульці повертається до нормального стану, зокрема пігмент червоного кольору осідає і вимивається та має зникнути за кілька днів.