Здати пляшку і повернути кошти: досвід країн ЄС у поводженні з тарою

Здати пляшку і повернути кошти: досвід країн ЄС у поводженні з тарою

Людмила Гончаренко

Від впровадження депозитної системи збору тари виграють всі: і підприємці, і покупці, і екологія

Чимало країн світу, таких, як Німеччина, Канада, Швеція, Норвегія, Данія, Естонія, Фінляндія вирішили проблему накопичення тари, запровадив депозитну систему. Там, люди здають пляшки за допомогою спеціальних автоматів фандоматів і повертають кошти.

Яка користь від депозитної системи?

На перший погляд може здатися, що впровадження депозитної системи збору тари створить, певною мірою, клопіт для покупця: спочатку переплати за пляшки, назбирай їх і ходи потім здавай. Але її перевага заключається в тому, що у такий спосіб тара гарантовано відправиться на переробку, а не на звалище, та й обсяг побутових відходів буде скорочуватися. Весь механізм поводження з тарою стане прозорим для покупця, адже він чітко знатиме ціну і заставу за тару.

Наприклад, в Німеччині ця система працює більше 12 років. Протягом перших місяців роботи депозитної системи німці повертали близько 85% тари. А вже через рік і до сьогодні показник повернення близький до 100%. При покупці напою у його вартість закладається 25 євроцентів, а коли покупець повертає її, то отримує чек, яким може розрахуватись у супермаркеті або просто отримати готівку в касі. Таким чином, людина платить тільки за напої, а за тару повертає свої гроші. Зібрані пляшки відправляють для вторинної переробки. Таким чином, виграють всі: і підприємці, і покупці, і екологія.

“Адже тут це не просто нормальна, а й екологічно правильна практика! Тому тару прописують в чеку при купівлі, наприклад, вина або пива, алюміній теж приймають. Рядок "Deposit" це саме воно: в вартість напоїв включені 20 центів за винну і по 10 за пластикову пляшку і алюмінієву банку. Здаєш пусте повертають копієчку назад, а тару відправляють на переробку”, такий відгук на депозитну систему залишила на своїй сторінці жителька канадського міста Шарлоттаун Анастасія Шкала.

Для порівняння, в США заставу за одиницю тари складає від 5 до 15 центів, в деяких країнах Євросоюзу від 7 до 40 євроцентів, в Литві 10 євроцентів, в Німеччині 25 євроцентів за будь-яку металеву, скляну, пластикову тару об'ємом від 0, 1 до 3 літрів.

Ситуація з накопиченням сміття в Україні, без перебільшення, є критичною. Багато громадян продовжують викидати бляшані банки, пластикові та скляні пляшки на смітник разом з іншими відходами, які накопичуються в побуті. Далеко не кожен притримується правил сортування відходів, і тим паче здає тару в спеціальні пункти прийому сировини.

Досвід європейських країн і впровадження нової системи збору тари допоможе зменшити кількість сміття в країні і буде стимулювати громадян цивілізовано поводитися з відходами.

Нагадаємо, ЕкоПолітика писала про те, як правильно сортувати і де здавати пластикові кришки.

Читайте також
Цікаві факти, які ви могли не знати про переробку ПЕТ-пляшок
Цікаві факти, які ви могли не знати про переробку ПЕТ-пляшок

Це один із найпоширеніших видів пластикових відходів

В Україні планують заборонити використання одноразового пластикового посуду
В Україні планують заборонити використання одноразового пластикового посуду

У Міндовкілля запевнили, що заборона обігу одноразових пластикових виробів на українському ринку не відбудеться “вже завтра”

В ЄС планують заборонити одноразову пластикову упаковку до 2030 року
В ЄС планують заборонити одноразову пластикову упаковку до 2030 року

У 2021 році в ЄС кількість відходів упаковки зросла до 84 мільйонів тонн