Як в Україні реалізується Оргуська конвенція: здобутки та прогалини за 20 років (фото) facebook.com/epl.org.

Як в Україні реалізується Оргуська конвенція: здобутки та прогалини за 20 років (фото)

Катерина Бєлоусова

Юристи ЕПЛ зробили детальний огляд законодавчих прогалин по трьох стовпах конвенції

У Львові відбувся круглий стіл “20 років екодемократії: поступ України”, під час якого представники влади та громадськості обговорили здобутки та прогалини в реалізації екологічних прав громадян.

І хоч існують “точкові” проблеми, громадяни дедалі частіше використовують інструменти екодемократії для захисту своїх прав, повідомляє НО “Екологія. Право. Людина” у Facebook.

facebook.com/epl.org.

Експерти обговорили, як в Україні реалізується Оргуська конвенція Європейської Економічної Комісії ООН про доступ до інформації, участь громадськості у процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля. Також юристи ЕПЛ зробили детальний огляд законодавчих прогалин по трьох стовпах конвенції.

Вони відзначили позитивні від зміни кількох “європейських за духом і змістом” законів, завдяки яким громадяни можуть впливати на рішення влади чи бізнесу щодо ведення різної господарської діяльності. Також Верховна Рада готується до розгляду законопроєкту №5339, який передбачає вдосконалення механізму регулювання викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

facebook.com/epl.org.

facebook.com/epl.org.

"Ми передбачили в окремій статті посилення участі громадськості в процесі видачі дозволу на викиди на етапі підготовки документів. Закладено норму, що порушення порядку залучення громадськості, або порушення порядку врахування її позиції може бути підставою для відмови у видачі дозволу", – наголосив голова парламентського Комітету з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко.

Він також додав, що подібні положення профільний Комітет планує включати і в інші свої законодавчі ініціативи з тим, що комплексно врегулювати екологічні права в законодавстві України.

“Наразі маємо виклики промислового безвізу, Європейського зеленого курсу тощо. Тож актуальність інструментів "горизонтального" законодавства ЄС та положень Оргуської конвенції, що лежать в основі цього законодавства, лише зростає”, – зазначив експерт проєктів ЄС Сергій Вихрист.

За словами Дмитра Скрильнікова з ГО “Бюро екологічних розслідувань”,  зараз в громадськості з'явилися реальні можливості впливу на прийняття екологічно-значимих рішень, з'явилися і ті, кому це стало не до вподоби.

“Не менш актуальними стали питання переслідування осіб, які захищають свої екологічні права. Ці переслідування набувають різних форм від дискредитації та погроз до судового переслідування і навіть прямого насильства”, – наголосив Скрильніков.

facebook.com/epl.org.

Як відомо, метою Оргуської конвенції є сприяння захисту права кожної людини нинішнього і майбутніх поколінь жити в навколишньому середовищі, сприятливому для її здоров'я та добробуту. Кожна держава-підписант конвенції гарантує права на доступ до інформації, на участь громадськості в процесі прийняття рішень і на доступ до правосуддя з питань, що стосуються навколишнього середовища. А Україна стала однією з перших держав, що підписала конвенцію та ратифікувала її.

Нагадаємо, в Україні з’явився Центр правової дії "Еко SOS", який допоможе громадянам протистояти захопденню зелених зон, вирубці дерев та вирішувати інші нагальні проблеми довкілля.

Читайте також
Україна знову отримала “двійку” від ЄС за роботу над питаннями довкілля
Україна знову отримала “двійку” від ЄС за роботу над питаннями довкілля

Європейський Союз очікує певних кроків від української влади навіть під час війни

Українець став одним із трьох фіналістів Премії для молодих винахідників
Українець став одним із трьох фіналістів Премії для молодих винахідників

9 липня він побореться за перемогу з голландською фіналісткою та командою з Тунісу

Україна фіналізує ряд важливих документів у сфері кліматичної політики 
Україна фіналізує ряд важливих документів у сфері кліматичної політики 

Вони необхідні для поступового реформування сфери захисту довкілля та подолання наслідків війни

Визначили ТОП-40 найбільш екологічних міст світу
Визначили ТОП-40 найбільш екологічних міст світу

Рейтинг очолило шведське місто Гетеборг