В Україні затвердили План заходів з підтримки електромобільності, який сприятиме розвитку електротранспорту, а також дозволяє оцінити їх вплив на модель фінансування "Укравтодору", зокрема у розрізі надходжень до Дорожнього фонду.
Цей План розробили "Укравтодор" спільно з британськими експертами, повідомляє Урядовий портал.
Національна транспортна стратегія України передбачає збільшення частки електротранспорту до 75 % до 2030 року. Рушійними силами електрифікації транспорту є енергетична безпека, прагнення знизити забруднення повітря, а також зниження викидів парникових газів.
"Останні кілька років попит на сучасний електротранспорт в Україні постійно зростає. Так, наприклад, у 2021 році придбано та поставлено на облік на 19% більше електрокарів, ніж у 2020 році. Однак у загальній структурі їх все ще мало: за минулий рік першу реєстрацію отримали 620,7 тис. автомобілів, з них лише 1,4 % – з електродвигуном”, – розповів Міністр інфраструктури України Олександр Кубраков.
Він також пояснив, що стримувальним фактором є відсутність базової інфраструктури. В Україні мала кількість зарядних станцій, особливо, коли йдеться про міжрегіональні подорожі. Тому ключовою є підтримка "Укравтодору", який відповідає за розвиток державних доріг.
Кубраков додав, що одним із ключових джерел наповнення Дорожнього фонду є справляння акцизу з пального. У випадку з електромобілями, акциз сплачується за реєстрацію, однак надалі їх власники не сплачуватимуть жодного акцизу з пального.
Тому постає питання стабільності фінансування робіт з утримання, оновлення та будівництва доріг.
"Розроблений План дозволяє побачити взаємозв’язок розвитку електромобільності та стабільності фінансування "Укравтодору". Попередній висновок вказує на те, що хоча частка електромобілів у обсягах продажів є обмеженою, загальний ефект, зумовлений зростанням рівня моторизації, компенсуватиме вплив зростання частки електромобілів на фінансове забезпечення "Укравтодору"", — сказав Кубраков.
Ключові напрямки плану:
- розвиток мережі зарядних пунктів на автомобільних дорогах державного значення;
- розроблення та впровадження заходів для забезпечення стійкості фінансування доріг;
- сприяння електрифікації транспортних засобів у сфері дорожнього господарства.
Проект є частиною пакета реформ, який реалізується "Укравтодором" у партнерстві з Європейським банком реконструкції та розвитку. Йдеться про 4 ключові напрями:
- реформа системи закупівель;
- підвищення безпеки руху;
- запуск антикорупційної програми;
- розбудова інфраструктури для електротранспорту.
Станом на 1 січня 2022 року в Україні зареєстровано понад 33 тис. електромобілів.
“Відповідно до стратегічних цілей держави кількість електромобілів має зрости в рази. Щорічну кількість реалізацій авто з електродвигуном плануємо збільшити у більш ніж 10 разів до 2030 року. Це неможливо без забезпечення доріг належною інфраструктурою для електротранспорту. Розробка Плану заходів допоможе "Укравтодору" належним чином втілити як фінансові, так і інженерні рішення для розвитку електромобільності", – коментує перший заступник голови "Укравтодору" Андрій Івко.
Нагадаємо, в Україні побільшало електромобілів: які моделі вибирають найчастіше.
Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, Tesla Model S встановила абсолютний рекорд дальності без підзарядки.