Бізнес-спільнота очікує на розумне поєднання фіскальної та кліматичної політик в Україні.
На цьому представники Європейської бізнес-асоціації акцентували 21 липня під час закритого круглого столу в Податковому комітеті ВРУ щодо реформи оподаткування викидів СО2.
Предметом дискусії стало дослідження "Шляхи вдосконалення податку на викиди двоокису вуглецю в Україні", передає пресслужба асоціації.
Участь у заході взяли парламентарі, представники Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів, Державної податкової служби, Державної фіскальної служби та бізнесу.
В асоціації виділили позитивні моменти в документі, зокрема розуміння того, що екоподаток, який надходить до бюджету, повинен мати цільове використання, а також те, що самим лише підняттям ставок викиди СО2 не зменшити — країні потрібні інші стимулювальні заходи.
Представники бізнесу наголосили на важливості таких кроків:
1. Внесення змін до переліку природоохоронних заходів (Постанова КМУ №1147) у частині здійснення заходів декарбонізації та протидії зміні клімату.
2. Якнайшвидше розроблення законопроєкту про систему торгівлі квотами на викиди парникових газів та її практичне запровадження.
3. Забезпечення доступу підприємств до кліматичного фінансування, зокрема шляхом надходжень від екологічних податків.
"Дещо суперечливим у дослідженні звучить твердження, що "повернення коштів від екологічного податку суперечить принципу "забруднювач платить", відповідно до якого підприємство, яке забруднює довкілля, має компенсувати завдану шкоду". Цей висновок не зовсім коректний, адже підприємство, яке здійснює викиди, у будь-якому разі платить за них – через відрахування в бюджет, де ці кошти розчиняться, або через інвестиції на природоохоронні заходи", — йдеться в повідомленні пресслужби EBA.
4. Встановлення нульової ставки податку на викиди СО2 для установок, які працюють на паливі, що містить біомасу.
Зазначається, що круглий стіл організовано в межах проєкту "Україна в Європі: парламентський вимір", який реалізовує Центр ліберальної сучасності в партнерстві з Фондом "Східна Європа" за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини. Співорганізатором круглого столу також виступив Комітет Верховної Ради України з питань інтеграції України до Європейського Союзу.
Раніше ЕкоПолітика повідомляла, що Верховна Рада підтримала за основу проєкт закону № 5600 щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень, який серед іншого передбачає підвищення екоподатку на 200% або утричі.
За підрахунками інформаційно-аналітичного центру GMK Center, законопроєкт призведе до збільшення витрат підприємств гірничо-металургійного комплексу як мінімум утричі – з 462 до 1 396 млн грн.
Також на законопроєкт негативно відреагувала екологічна спільнота.