Екологічний податок буде недієвим без реформи системи розподілу коштів, — експертка dreamstime.com

Екологічний податок буде недієвим без реформи системи розподілу коштів, — експертка

Олекса Франко

Підвищення екоподатку вплине на зростання тарифів, зазначила Світлана Берзіна

Система розподілу й використання отриманих коштів екологічного податку № 5600 потребує докорінної реформи. Тільки після цього можна говорити про перегляд ставок екоподатку.

Таку думку Світлана Берзіна, голова громадської ради при Міндовкілля, висловила в коментарі "Першому діловому телеканалу". За її словами, без цієї реформи будь-які зміни в розмірі екоподатку не вплинуть ані на якість стану довкілля, ані на якість життя.

Нагадаємо, що 2 червня у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень".

Автори проєкту закону в частині екоподатку пропонують:

1) ставки екологічного податку за скиди забруднювальних речовин у водні об’єкти збільшити в 1,6 раза та передбачити їх восьмикратне підвищення у 2029 році (поступово);

2) підняти ставки екоподатку за викиди двоокису вуглецю (СО2) з 10 грн/т до 30 грн/тонну;

3) підвищити ставки податку за відходи для підприємств гірничої промисловості з 0,49 грн до 1,5 грн/тонну.

"Окрім екологічного податку, законопроєкт має на меті підвищити податкове навантаження на різний бізнес і за різними ставками оподаткування. Отже, м'яко кажучи, до нього дуже багато питань як у народних депутатів, так і у бізнес-асоціацій, експертів", — зазначила Берзіна.

Як голова всеукраїнської громадської організації "Жива планета" та очільниця громадської ради при Міндовкілля, вона наголосила на спільній чіткій позиції про те, що:

  • екологічний податок має витрачатися суто на природоохоронні заходи;
  • повинна бути запроваджена дієва система ефективності його використання й державної підтримки впровадження "зеленої" модернізації. "Так, як робиться в усьому світі, зокрема у Європі, але поки не в нашій державі", — додала експертка.

Берзіна вказала, що понад 80% коштів, що надходять від екологічного податку, сплачують енерго- й теплогенеруючі компанії.

"Підвищення екологічного податку вплине на підвищення вартості тарифів на всі види комунальних послуг, електроенергію. Будь-яка галузь є енергозалежною, тому зростуть ціни на всі продукти, товари, послуги", — підсумувала вона.

Як писала ЕкоПолітика напередодні, через збільшення екоподатку витрати ГМК зростуть щонайменше утричі, а це погіршить можливості підприємств інвестувати в екологічну модернізацію.

Читайте також
Еколог розкритикував наповнення бюджету шляхом екоподатку
Еколог розкритикував наповнення бюджету шляхом екоподатку

На думку Антипова, ситуація, у якій екоподаток потрібен тільки для наповнення бюджету, свідчить про неефективне розпорядження коштами

В Україні хочуть на 200% підвищити екоподаток: що не так з новим «фіскальним» законопроектом Кабміну
В Україні хочуть на 200% підвищити екоподаток: що не так з новим «фіскальним» законопроектом Кабміну

На законопроєкт уже відреагувала екологічна спільнота і розкритикувала ініціативу Кабінету міністрів

Утричі зростуть витрати: озвучено ризики для ГМК через збільшення екоподатку
Утричі зростуть витрати: озвучено ризики для ГМК через збільшення екоподатку

Аналітики переконані: механізм використання екоподатку через держбюджет є неефективним та не вирішує екологічні проблеми

В Україні підвищать податки на скиди, викиди та відходи
В Україні підвищать податки на скиди, викиди та відходи

Відповідний законопроєкт у Раді зареєстрували 2 червня