У Чорнобильській зоні горять 7600 га радіаційно забруднених лісів: чим це загрожує

У Чорнобильській зоні горять 7600 га радіаційно забруднених лісів: чим це загрожує

Олена Яценьо

Екологи попередили про катастрофічні наслідки, якщо пожежі й далі поширюватимуться

У західній частині Чорнобильської зони нині тривають масштабні пожежі. Загальна площа території, що горить або якою нещодавно пройшов вогонь, – понад 7,6 тис. га.

Про це з посиланням на дані European Forest Fire Information System повідомили експерти Української природоохоронної групи (UNCG).

Переважно пожежі спалахнули в лісах або перелогах. Ще понад 6400 га лісів горить біля населених пунктів Народичі та Радча, дещо західніше від Чорнобильської зони.

Радіаційна загроза для всієї Європи

За словами екологів, ліси заходу Чорнобильської зони відчуження – одні з найбільш радіаційно забруднених. Ліси біля Народичів та Радчі хоча й не входять до зони відчуження, однак також мають значний рівень радіаційного забруднення (так званий Західний радіаційний слід).

Пожежі в таких лісах призводять до вивільнення в атмосферу радіонуклідів, які можуть переноситися вітром на значні відстані. Загроза актуальна не тільки для України, але й для Білорусі та навіть для всієї Європи.

До того ж із кожним днем стає більш тепло й сухо, тому інтенсивність і площа пожеж лише збільшаться.

Тим часом російські загарбники не мають ні техніки, ні людських ресурсів для гасіння масштабних пожеж.

Уже в найближчому майбутньому загрозлива ситуація може вилитися в надмасштабні пожежі площею в десятки тисяч гектарів, з якими важко впоратися навіть у мирний час.

Такі пожежі можуть повністю знищити не тільки численні села та міста півночі Київщини та Житомирщини, але й стратегічні ядерні об’єкти на території самої Чорнобильської зони. Наприклад, сховища відпрацьованого ядерного палива, сховища ядерних відходів тощо. Пожежі в межах таких об’єктів можуть призвести до безпрецедентних викидів радіонуклідів в навколишнє середовище.

Експерти UNCG наголосили, що єдине розв'язання проблеми – це негайна деокупація російськими військами території. Якщо лісові пожежі в Чорнобилі досягнуть певної критичної площі, загасити їх стане майже неможливо, а наслідки відчує увесь світ.

Напередодні ЕкоПолітика писала, що всього за останні пів місяця загарбницькі дії країни-агресора в Чорнобильській зоні призвели до виникнення понад 30 загорянь в екосистемах на площі понад 8700 га. Якщо така тенденція не зникне, є загроза виникнення катастрофічних пожеж масштабу 2020 року.

Читайте також
Активісти шукали незаконні рубки у Карпатах за вересень-жовтень 2024: що знайшли
Активісти шукали незаконні рубки у Карпатах за вересень-жовтень 2024: що знайшли

Моніторинг проводився за супутниковими знімками Santinel-2

Через 3 роки депутати знову взялися за законопроєкт № 4197-д “Про ринок деревини”
Через 3 роки депутати знову взялися за законопроєкт № 4197-д “Про ринок деревини”

З кінця 2021 року документ готують до другого читання, але у січні планують подати до парламенту