Закарпатський окружний адміністративний суд (ЗОАС) відмовив міжнародній благодійній правозахисній організації “Екологія-Право-Людина” (ЕПЛ) у забезпеченні позову у справі щодо будівництва вітрової електростанції (ВЕС) на полонині Руна.
Про це її члени повідомили на офіційній сторінці організації у Facebook.
В ЕПЛ розповіли, що поки справа про визнання протиправним та скасування рішення Тур’є-Реметівської сільської ради про затвердження детального плану території урочища "Полонина Руна" ще розглядається у ЗОАС, інвестор проєкту (забудовник) – ТОВ "Вітряний парк Турянський" – уже будує ВЕС спільно із партнерською компанією ТОВ "Вітряний парк Руна-1" та залив фундаменти під дві вітроенергетичні установки (ВЕУ) на полонині Руна.
За інформацією правозахисників, Тур’є-Реметівська сільська рада вже видала 4 містобудівних умови та обмеження (МУО) на користь ТОВ "Вітряний парк Руна-1" для будівництва фундаментів під ВЕУ. Також зареєстровано 4 повідомлення про початок виконання будівельних робіт і здійснено підготовку майданчиків під їх встановлення.
В ЕПЛ наголосили, що будівництво та видача дозвільних документів відбувається навіть попри те, що процедура оцінки впливу на довкілля (ОВД) досі не завершена, а за фактами незаконної вирубки пралісів у межах Шипотського лісництва для побудови дороги до ВЕС на полонині відкриті кримінальні провадження.
Ці обставини спонукали ЕПЛ 28 квітня 2025 року звернутися до ЗОАС із заявою про забезпечення позову. У ній правозахисники просили тимчасово заборонити Тур’є-Реметівській сільській раді видавати нові містобудівні умови та обмеження на підставі спірного детального плану території (ДПТ) до розгляду відкритої справи по суті та ухвалення рішення.
На думку правозахисників, забезпечення позову є необхідним, щоб запобігти заподіянню незворотної шкоди довкіллю. У ЕПЛ впевнені у реальності загрози того, що будівництво ВЕС можуть завершити ще до закінчення судового розгляду.
“У такому разі рішення суду щодо законності (чи незаконності) спірного ДПТ втратить практичне значення, і перетвориться на формальність”, – пояснили юристи.
За словами правозахисників ЕПЛ, попри реальні ризики для довкілля і порушення з боку інвестора та сільської ради, 29 квітня 2025 року ЗОАС ухвалив рішення про відмову у вжитті заходів забезпечення позову. У ньому суд зазначив, що наведені позивачем аргументи нібито не доводять того, що невжиття заходів із забезпечення позову істотно ускладнять чи унеможливлять виконання рішення суду або ефективний захист, поновлення порушених чи оспорюваних прав та інтересів позивача.
“Найбільш тривожним є те, що ухвала суду взагалі не містить жодної оцінки екологічних ризиків. Суд повністю ігнорує довкілля як об’єкт правового захисту, що суперечить публічному інтересу, природоохоронному законодавству і міжнародним зобов’язанням України”, – зазначили в ЕПЛ.
Правозахисники впевнені, що у даному питанні суд демонструє відмову виконувати одну зі своїх ключових функцій – забезпечення ефективного захисту прав і запобігання невиправній шкоді, коли “така шкода є очевидною, задокументованою і вже розпочалась”.
ЕПЛ із партнерами пообіцяли продовжити правовий захист полонини Руна як унікального природного простору.
Нагадаємо, вперше про те, що на Закарпатті вітроенергетики розкопали гірську полонину Руна, ЕкоПолітика повідомляла у травні 2023 року. Тоді в Державній екологічній інспекції повідомили, що вітроенергетична компанія не мала на це жодних дозвільних документів.
Надалі всі події, які відбувалися навколо будівництва ВЕС на цій полонині, супроводжувалися скандалами. Так, 6 лютого 2024 року, ми повідомляли про те, що у Тур'є-Реметівській громаді на Закарпатті громадські слухання проєкту "Детальний план території урочища "Полонина Руна" щодо будівництва вітропарку, на думку активістів, були зірвані. А 23 травня 14 депутатів Тур'є-Реметівської сільської ради проголосували за надання дозволу на будівництво вітрогенераторів на полонині Руна попри те, що до цього двічі відмовляли.