Восени українці за звичкою масово спалюють опале листя, не думаючи про шкоду, якої завдають довкіллю та самим собі.
Чому цього робити категорично не можна, розповів голова постійної комісії КМДА з питань екологічної політики Костянтин Яловий.
За даними Держспоживслужби, у процесі згорання листя виділяються чадний газ, окис азоту, бензопірен і діоксини — усе це небезпечне для людини. Одна тонна спаленого листя викидає в повітря 30 кілограмів шкідливих речовин. Дим від таких вогнищ може викликати спазми бронхів, алергію, кашель, запаморочення.
Не менш шкідливим спалювання листя є для навколишнього середовища. Така діяльність засмічує атмосферу, воду та ґрунт, сприяє зникненню деяких видів тварин і комах, а також загрожує пожежами.
Що робити з опалим листям
Найбільш поширена практика його утилізації — компостування. Листя складають у спеціально підготовлену яму, засипають землею та періодично зволожують. У результаті утворюється компост — популярне органічне добриво.
Чиновник нагадав, що спалення листя карається чималим штрафом, а в окремих випадках передбачає навіть кримінальну відповідальність.
"Якщо ви страждаєте від диму, не соромтеся боротися з порушниками та викликайте поліцію", — закликав Яловий.
Як повідомлялося раніше, президент ГО "Українська організація захисту споживачів послуг" Олег Тітамир заявив, що в диму від багаття з листя і трави в 350 разів більше шкідливих речовин, ніж у диму від куріння.
Водночас у березні 2021 року Amplifi Ukraine та Isobar Ukraine разом із громадською організацією "Центр розвитку інновацій" та ПРООН запустили масштабну інформаційну кампанію "Нам цим дихати" проти спалювання листя й бур'яну.
Також ЕкоПолітика раніше розповідала про підлітків із Краматорська, які започаткували виробництво біодобрива з опалого листя.
Нагадаємо також про українську стартап-компанію Re-leaf, що почала продавати свою паперову продукцію, яку вона виготовляє з опалого листя.