Восьмикласник із Дніпра Ілія Рябко розробив технологію "Розумний сміттєвий бак", яка дає змогу контролювати збір сміття.
За свій винахід 14-річний учень школи №144 посів третє місце на конкурсі з екологічних винаходів "Еко-Техно Україна 2020". З юним винахідником поспілкувалися кореспонденти каналу "Відкритий".
Зазначається, що розроблена система допомагає контролювати наповненість баків із відсортованим сміттям. Суть винаходу в тому, що він заощаджує витрати палива сміттєвозів. Також за допомогою системи в майбутньому можна буде робити перерахунок для районів, де виробляється менше сміття.
Як пояснив Ілія, його датчик, який кріпиться до сміттєвого бака, віддалено передає інформацію про наповнюваність, вагу й температуру вмісту сміттєвого бака на спеціальний сайт. На сервері сайту є функція екстреного виклику в разі, якщо контейнер повністю забитий або всередині нього лежить сміття з неприємним запахом.
Система не тільки збирає інформацію, а й може будувати коротку траєкторію руху сміттєвозу. Наприклад, якщо контейнер майже порожній, машина поїде в інше місце, так вдасться зекономити не тільки час, а й міський бюджет. Програма будує оптимальний маршрут руху, контролює виробництво сміття в різних районах міста, що дасть можливість переглянути тарифи для населення. Цей фактор також має значний вплив на екологію, оскільки авто буде менше їздити, здійснюючи шкідливі викиди в атмосферу.
Задум створення такої технології прийшов хлопцеві через те, що він спостерігав, як сміттєвий бак біля його будинку часто переповнявся, унаслідок чого в дворі часто утворювалося звалище.
"Серед безлічі проблем в Україні, які необхідно в терміновому порядку розв’язувати, є проблема сортування, переробки та вивозу сміття. Українські вчені б'ють на сполох і говорять про насування загальнонаціональної екологічної катастрофи. Тому розроблення будь-яких пристроїв, які можуть розв’язати проблему забруднення, актуальні як ніколи", – зазначив хлопець.
Конкурс "Еко-Техно Україна 2020" був національним етапом міжнародного конкурсу науково-технічної творчості ISTF 2020 року.
Раніше ЕкоПолітика розповідала, яким екологічним матеріалом можна замінити бетон. Екоматеріал придумали лондонські дизайнери.