Щоб розв'язати екологічні проблеми, держава повинна співпрацювати з бізнесом, – експертка Shutterstock

Щоб розв'язати екологічні проблеми, держава повинна співпрацювати з бізнесом, – експертка

Зоряна Бердник

Сьогодні турбота про екологію з боку держави обмежується тільки постійними перевірками бізнесу

У разі реалізації екологічної реформи, яка буде заснована на державно-приватному партнерстві, можливо буде розв'язувати реальні екологічні проблеми в Україні.

Таке переконання висловила президентка громадської організації "Жива планета" Світлана Берзіна в коментарі УНІАН.

За її словами, сьогодні турбота про екологію з боку держави обмежується постійними перевірками бізнесу, що мають політичний або економічний характер і не сприяють розв'язанню цих проблем.

Березіна стверджує, що держава повинна співпрацювати з бізнесом, використовуючи збалансовані підходи, які застосовуються в Європейському Союзі, а не кошмарити його постійними перевірками. Водночас бізнес теж повинен бути відповідальним, додала експертка.

"У цій сфері має бути державно-приватне партнерство. Я вважаю найбільш правильними збалансовані методи – метод батога і пряника. З одного боку, у бізнесу, який соціально відповідальний і який орієнтований на поліпшення екологічних аспектів своєї діяльності, повинні бути певні преференції. Таких преференцій може бути багато. Але й бізнес повинен бути відповідальним, а не просто говорити, що ми хороші, а нас кошмарить Державна екологічна інспекція", – сказала Березіна.

Така система, на думку експертки, дала б можливість розв'язувати реальні екологічні проблеми, а не замовчувати їх, як це відбувається сьогодні.

"Наприклад, в Європі якщо підприємство добровільно впроваджує систему екологічного менеджменту та аудиту – EMAS і з певною періодичністю проходить екологічний аудит, який підтверджує відповідність цій системі, то до нього перевірки не приходять узагалі. У нас EMAS немає. Держава повинна розробити та прийняти таку систему", – упевнена Березіна.

Вона також нагадала, що кілька років тому в Україні ухвалили стратегію екологічної політики, але документ має декларативний характер.

"Необхідна реформа. Потрібно збирати робочу групу, залучати бізнес, усі компетентні в цій сфері органи влади. Повинна бути розроблена Дорожня карта, куди ми йдемо, до чого ми хочемо прийти. Кілька років тому в нас ухвалили стратегію екологічної політики, але не ухвалили Національний план дій. Є декларативний документ, під який немає дорожньої карти. Красиві цілі, які сьогодні не реалізуються", – резюмувала експертка.

Раніше ЕкоПолітика повідомляла, що в Європейській бізнес-асоціації наголосили, що реформа державного екологічного контролю не повинна збільшувати регуляторний тиск на бізнес.

Читайте також
Найбільш значні довкіллєві порушення з 4 по 10 січня. Дайджест
Найбільш значні довкіллєві порушення з 4 по 10 січня. Дайджест

Зокрема, правопорушники отримали вирок за браконьєрство, та прокурори скерували до суду дві справи щодо співробітників ДП "Ліси України"

Найбільш резонансні екопорушення з 21 по 27 грудня. Дайджест
Найбільш резонансні екопорушення з 21 по 27 грудня. Дайджест

Цього тижня виявили кількох посадовців, які мали б займатися охороною довкілля, але використовували своє посадове становище для збагачення