ЕкоПолітика зібрала для своїх читачів 8 найбільш вагомих випадків шкоди довкіллю, про які пресслужби прокуратур, Державне бюро розслідувань (ДБР), а також Державна екологічна інспекція України та її територіальні органи повідомили протягом тижня – з 1 по 7 лютого.
1. Прокурори Спеціалізованої екологічної прокуратури Івано-Франківської обласної прокуратури змогли запобігти неправомірному вилученню з державної власності понад 4 тис. га земель Карпатського національного природного парку. Йдеться про території Зеленської сільської ради Верховинського району.
![ifr.gp.gov.ua](https://ecopolitic.com.ua/wp-content/uploads/2025/02/whatsapp_image_2025_02_07_at_10.05.41-3.jpeg)
Фото: ifr.gp.gov.ua.
![ifr.gp.gov.ua](https://ecopolitic.com.ua/wp-content/uploads/2025/02/whatsapp_image_2025_02_07_at_10.05.41.jpeg)
Фото: ifr.gp.gov.ua.
За середніми показниками нормативної грошової оцінки, вартість цих ділянок становить 481 млн грн.
У прокуратурі нагадали, що землі природно-заповідного фонду є об’єктом підвищеного захисту й повинні залишатися виключно у власності держави.
2. Працівники ДБР спільно з Національною поліцією завершили розслідування щодо в. о. директора державного підприємства "Північна Пуща" та його спільника, які організували незаконну рубку 185 цінних дубів на території Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника. Тепер зловмисники постануть перед судом.
![dbr.gov.ua](https://ecopolitic.com.ua/wp-content/uploads/2025/02/korupcioner.jpeg)
Фото: dbr.gov.ua.
Слідство встановило, що голова ДП створив злочинну групу. До неї він залучив правоохоронців та трьох цивільних осіб, яким видав спеціальні перепустки на територію заповідника.
У грудні 2023 року чиновник показав виконавцям територію для вирубки, на якій росли сторічні дуби. Зловмисникам допомагав працівник правоохоронного органу – супроводжував транспорт зі зрубаною деревиною.
![dbr.gov.ua](https://ecopolitic.com.ua/wp-content/uploads/2025/02/zrubani-dereva-2.jpeg)
Фото: dbr.gov.ua.
Фігуранти вивезли її на один зі столичних пунктів приймання деревини та продали на підставі фіктивних документів.
Загальна сума збитків внаслідок незаконної оборудки складає понад 59 млн грн.
3. На Черкащині за незаконну порубку дерев на заповідній території судитимуть розробника науково-проєктної документації на реставрацію об'єкта природно-заповідного фонду. Восени 2022 року фігурант, без будь-яких дозвільних документів, організував порубку понад 350 дерев різних порід на території об'єкта, який перебуває під особливою охороною держави. Його дії заподіяли шкоду довкіллю на суму понад 18 млн грн.
4. Головний лісничий одного з дочірніх агролісогосподарських підприємств Сумської області отримав підозру у неналежному виконанні службових обов’язків, яке спричинило тяжкі наслідки державним інтересам. У вересні 2021 року він під час підготовки до проведення суцільної рубки головного користування неправильно визначив межі лісосік: відвів в рубку дві суміжні ділянки без дотримання вимог щодо мінімальної відстані між лісосіками.
Прокурори стверджують, що головний лісничий мав можливість на місці виявити допущені порушення, адже фактична відстань між лісосіками на 110 м менша за нормативно визначену відстань, тому помітна неозброєним оком. Попри це, підозрюваний підготував пакет документів і отримав лісорубний квиток.
Надалі на цих лісових ділянках зрубали 473 дерев на площі 1 га та 0,5 га відповідно. Це спричинило шкоду навколишньому природному середовищу у розмірі майже 7,6 млн грн.
5. У Запоріжжі інспектори Південного округу розрахували збитки на суму понад 13,3 млн грн за засмічення земельної ділянки невстановленими особами різноманітними відходами (комунальні відходи, пластмаса, скло, гума, деревина, суха рослинність тощо) у Дніпровському районі міста.
6. На Івано-Франківщині інспектори Карпатського округу зафіксували незаконну рубку 521 сироростучого дерева різних порід за межами населеного пункту с. Палагичі Тлумацької міської ради Івано-Франківського району. Вони провели розрахунок збитків, які склали понад 3,2 млн грн. Повідомлення про злочин екоінспектори направили до поліції та прокуратури.
7. Мереф'янська міська рада Харківської області отримала від Держекоінспекції три претензії на загальну суму, яка перевищує 36 млн грн, за засмічення та забруднення земельної ділянки твердими побутовими відходами вздовж автомобільної дороги у м. Мерефа.
8. Екоінспектори Центрального округу провели розрахунок збитків на загальну суму майже 4 млн грн за незаконний вилов риби невстановленими особами в акваторії Кременчуцького водосховища в межах ландшафтного заказника "Сулинський" у Полтавській області.
Нагадаємо, що про розслідування прокуратури щодо вирубки сторічних дубів у Чорнобильському заповіднику, ЕкоПолітика писала рік тому – у лютому 2024 року. А про найбільш резонансні екопорушення з 25 по 31 січня ви можете дізнатися з нашого дайджесту.