На Закарпатті можуть побудувати першу у світі безплотинну ГЕС, яку запатентували четверо мукачівців.
Пілотний проєкт у разі погодження матиме потужність до 50кВт/год, повідомляє Закарпатська обласна рада у Facebook.
Голова громадської організації "Гідро Енерго Екологія Карпат" Івана Котурбача, якій належить патент, пояснив, що такі ГЕС одночасно вирішують 2 проблеми, а саме:
- відведення води при підтопленні ділянок під час паводків;
- власне вироблення електроенергії.
Зазначається, що пілотний проєкт покликаний продемонструвати роботу ГЕС та її безпечність для природи. Надалі такі проєкти планують масштабувати.
За словами розробників, безплотинна ГЕС у 20 разів дешевша за дериваційну та у сотні разів – за плотинну. Окрім того, таку ГЕС можна побудувати у 20 разів швидше.
В повідомленні розповіли, що автори презентували розробку голові Закарпатської обласної ради Володимиру Чубірку. У разі погодження та необхідних інвестицій проєкт пройде процедуру оцінки впливу на довкілля, розробку кошторису та громадські слухання.
Зазначається, що безплотинну ГЕС можуть побудувати на одній з кількох локацій на ділянках з необхідними перепадами і об’ємами води:
- на річці Латориця – від села Латірка до Мукачева в районі сіл Ганьковиця, Підполоззя, поблизу мотелю-ресторану Chalet;
- вздовж русла річки Уж – від Ужка до Ужгорода.
За словами науковців з Інституту екології Карпат НАН України безплотинні ГЕС безпечні для довкілля. Також в Національному університеті водного господарства та природокористування дали заключення про екологічність та доцільність використання авторської розробки на території Карпатського регіону.
Зазначається, що на Закарпатті завдяки річкам виробляє 1% можливого об’єму електроенергії. Безпечні ГЕС на стрімких гірських річках можуть допомогти Україні подолати енергетичну кризу.
Нагадаємо, швейцарський стартап Energy Vault планує у червні 2023 року завершить будівництво двох гравітаційних батарей, які зможуть накопичувати “зелену” енергію з ефективністю передачі в обидві сторони понад 80%.
Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, у Фінляндії запустили в роботу піщану батарею компанії Polar Night Energy на електростанції Ватаянкоскі, яка зберігає 8 МВт-год теплової енергії. У листопаді 2022 року вона почала віддавати тепло для опалення та підігріву води.