У травні та червні Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України погодило під облаштування кар’єру з видобутку бурштину ділянку "Покровська" та ділянку "Корчин" для видобутку піску на Рівненщині. Вони обидві вкриті лісом.
Про це повідомили фахівці Української природоохоронної групи (УПГ), які майже 2 роки аналізують всі ділянки для видобутку, що погоджує міністерство.
Ділянка "Покровська" має площу 12 га, "Корчин" – 60 га. Обидві вони вкриті лісом. Також в активістів викликало питання щодо ділянки "Садова 85", частина якої є болотом, і вона межує з територією розширення Рівненського заповідника.
В УПГ наголосили, що були альтернативи для розміщення цих кар’єрів. Як приклад, вони навели ділянки, пошкоджені незаконним видобутком бурштину, а також велику кількість сільськогосподарських земель, де можна видобувати пісок.
“Як можна одночасно розповідати, як важливо берегти ліси — і одразу погоджувати їх знищення? Залучати кошти міжнародних донорів для відновлення осушених боліт — і при цьому перетворювати на пустку такі ж болота за пару кілометрів поруч?” – обурюються активісти.
Вони попередили, що жорсткі екологічні умови видобутку, які прописали чиновники міністерства, не зможуть зупинити підприємців, які заплатили мільйони гривень за отримані дозволи. На думку членів УПГ, бізнес через політичні рішення “протисне потрібні йому висновки оцінки впливу на довкілля”.
Тому активісти закликали Міндовкілля припинити таку практику і повернутись до позицій, які воно займало останні роки, коли не дозволяло виставляти на аукціон ділянки торфу, бурштину, піску, якщо вони потрапляли в межі заповідних територій, лісів або їх видобуток міг призвести до значної шкоди водним ресурсам.
В УПГ вважають, що глобально ситуацію може виправити лише проведення процедури оцінки впливу на довкілля у сфері надрокористування ДО проведення аукціону, а не ПІСЛЯ.
Нагадаємо, на початку травня ЕкоПолітика повідомляла про те, що Міндовкілля проведе позапланові перевірки "сплячих" ліцензій на видобуток копалин.
Також ми розповідали, що з різницею у 3,5 місяці міністерство видало два протилежних за своїм змістом висновки щодо можливості видобутку торфу на одній і тій самій ділянці у заплаві Дністра.