Міністерство захисту навколишнього середовища призначило додаткові ОВС (оцінка впливу на навколишнє середовище) двом проєктам із видобутку торфу на родовищах "Озеряни", Житомирська область, і "Старнікі", Рівненська область.
Про це повідомляє громадська організація "Екологія. Право. Людина "на своїй сторінці у Facebook. Незважаючи на те, що торфовища покривають всього 3% площі суші, вони відіграють дуже важливу екологічну роль.
"Однак нині торфовища стрімко деградують - 15% усіх торф'яних боліт у світі вже було осушено, а в Україні ця частка перевищує 50%. Однією з причин втрати торфовищ є їх використання для видобування торфу. Відповідно до Закону "Про оцінку впливу на навколишнє середовище", така діяльність повинна проходити ОВС, і це дає хороші шанси громадськості вплинути на збереження цінних боліт від варварського знищення", - сказано в повідомленні.
Активісти наголошують, що оцінка впливу на навколишнє середовище - це реально ефективний інструмент збереження природи, який важливо вміти використовувати.
"Наприклад, на Озерянському родовищі ТОВ "СОТА" планує видобувати понад 5, 3 млн т торфу на площі понад тисячу п'ятсот шістдесят п'ять га, близько третини якої займають незаймані в минулому природні території. Однак якість підготовки звіту з ОВС цього проєкту дуже неякісне. Підприємство вказує, що провело польові дослідження видів рослинного і тваринного світу, проте жодних даних цих досліджень не було наведено, як і посилань на матеріали досліджень.
Це свідчить, що насправді жодних досліджень стану території планованої діяльності не було проведено, зокрема взагалі не було оцінено впливу осушення торфовищ на гідрологічний режим прилеглих територій і на клімат. Наприклад, характеристика рослинного покриву надана в цьому звіті з досліджень 1957, тобто давно застаріла", - пояснили в організації.
За їхніми словами, у звіті трапляються численні неточності й маніпуляції, деяка інформація відверто суперечить здоровому глузду.
"На ділянці "Майдан" родовища "Старнікі" планується видобуток 2,73 млн т торфу на площі понад 390 га, зокрема, у межах сучасного лісового фонду. Однак польових досліджень цієї території під час підготовки звіту щодо ОВС теж не було проведено. У звіті наводиться суперечлива інформація - торфовище осушене, і його ще потрібно осушити. Також не оцінено вплив торфовидобутку на біорізноманіття, гідрорежим території, стан прилеглих річок і клімат", - сказано в повідомленні.
Зазначається, що з призначення додаткових процедур ОВС посприяли аргументовані зауваження громадськості.
Як повідомляла ЕкоПолітика, раніше начальницю Управління екологічної оцінки Міністерства захисту навколишнього середовища і природних ресурсів Марину Тищенкову знову викрили в порушенні під час видачі висновків за оцінкою впливу на навколишнє середовище (ОВС).