У разі прийняття запропонованого урядовцями законопроєкту 6349 "Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення процедури проведення екологічного аудиту", для проведення обов’язкового екологічного аудиту письмова згода керівника чи власника підприємства не буде потрібною.
За нинішньою нормою договір між замовником і виконавцем, котрий є підставою для проведення аудиту, укладається лише після письмового погодження з керівником або власником підприємства. Кабмін пропонує зберегти це положення тільки для добровільного аудиту.
У випадку ж обов’язкового екологічного аудиту керівник підприємства матиме тільки змогу у триденний термін після того, як замовник попередить про вибір виконавця, звернутися до замовника з обґрунтуванням відводу цього виконавця. Причиною тут може бути виключно особиста зацікавленість виконавця у результатах аудиту.
Саму ж доцільність проведення обов’язкового екоаудиту власник чи керівник підприємства зможе оскаржити лише у судовому порядку.
Обов’язковим екологічний аудит є у випадках, коли йдеться про банкрутство, приватизацію, придбання у державну чи комунальну власність тощо. Уряд пропонує додати до цього переліку ліквідацію підприємств та випадки, коли є рішення суду про порушення законів, що стосуються охорони довкілля.
Замовниками такого аудиту є зацікавлені органи виконавчої влади чи місцевого самоврядування.
Директивності оновленому закону має додати й положення, що зобов’язує підприємство враховувати висновок екологічного аудиту під час здійснення господарської діяльності. Щоправда, наразі не уточнюється, яким саме має бути його реагування.
Дещо мають бути розширені й права виконавця екологічного аудиту. Він матиме можливість у 10-ти денний термін отримувати необхідні йому роз’яснення від керівників підприємств, що є об’єктом аудиту.
Законопроєкт пропонує додати до переліку можливих об’єктів екоаудиту і фізичних осіб підприємців. Наразі вони у такій якості не розглядаються.
Помітні зміни стосуються інформування про результати обов’язкового екоаудиту. Його висновки запропоновано в обов’язковому порядку оприлюднювати на офіційних веб-сайтах замовників аудиту та Міндовкілля. У випадку добровільного екоаудиту те саме має робитися за згоди керівника чи власника підприємства.
У законопроєкті зазначено, що в кожному разі процедура екоаудиту не має перешкоджати господарчій діяльності підприємства. Максимальну тривалість такого аудиту запропоновано обмежити одним роком.
Як повідомляла ЕкоПолітика, у Міндовкіллі зазначають, що законопроєкт "Про екологічний аудит" не потребує додаткових фінансових витрат з державного чи місцевих бюджетів.