Кліматологиня пояснила, як парниковий ефект призводить до паводків у Європі shutterstock

Кліматологиня пояснила, як парниковий ефект призводить до паводків у Європі

За словами експертів, на доіндустріальному рівні концентрація СО2 складала 260 проміле, тоді як зараз вона становить 410

Паводки у країнах Європи виникають через парниковий ефект.

Про це розповіла кліматологиня Світлана Краковська, передає "Українська правда".

За її словами, цей зв’язок у науці зараз називається attribution – коли конкретну подію можна прив’язати до зміни клімату. Так, спалювання викопного палива, яке мільярди років було захоронено в підземних сховищах, призводить до підвищення концентрації парникових газів в атмосфері.

"Головним чином це діоксид вуглецю, CO2, він є парниковим газом, що залишається в атмосфері на сотні років. Тобто маємо кумулятивний ефект", – зазначила Краковська.

За даними вчених, на доіндустріальному рівні концентрація СО2 складала 260 проміле, наразі, за даними за 2019 рік – 410.

"Можна сказати, що такої швидкості росту концентрації не було на Землі 800 тисяч років, а самої концентрації – принаймні 2 мільйони років", – наголосила експертка.

Графік показує, який відсоток вуглекислого газу буде поглинатись океаном і сушею, а який залишатись в атмосфері (позначено сірим кольором) залежно від рівня глобальної температури. Нині концентрація СО2 в атмосфері складає 410 проміле, тому реальності відповідає перший сценарій (блакитний) – 70% вуглекислого газу поглинається і 30% залишається в атмосфері.

"Коли ми маємо підвищення температури приблизно на 1,1 градуса,то кожен 1 градус дозволяє атмосфері втримувати більше вологи – приблизно на 7%. Чим більше вологи в атмосфері, тим більше води у хмарах. І коли ці хмари приходять на територію, де відбувається перехід термодинамічних умов, вони починають просто "випадати" зливами. В інтернеті зараз є дуже багато роликів, коли раптово, як з душу, випадає колосальна кількість води. Раніше це все "розмазувалося" на більшу територію", – пояснила Краковська, додавши, що саме цей ефект спричиняє паводки.

Раніше ЕкоПолітика писала, що в ООН б'ють на сполох через наближення кліматичної катастрофи. За даними організації, Земля наближається до екологічної катастрофи з огляду на безпрецедентний період екстремальних погодних умов і кліматичних катаклізмів, яким став 2020 рік.

Читайте також
Через зміну клімату Європа ризикує залишитися без спа-курортів
Через зміну клімату Європа ризикує залишитися без спа-курортів

11 з цих цілющих центрів внесені до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО

Зміна клімату перекроює глобальну винну карту
Зміна клімату перекроює глобальну винну карту

Подібно до того, як знаменита діжонська гірчиця з Бургундії та нідерландський сир гауда стикаються зі зникненням через зміну клімату, знакові вина також можуть незабаром опинитися під загрозою

Спека, повені й відсутність зими: вчені розповіли про руйнівні зміни клімату у Європі
Спека, повені й відсутність зими: вчені розповіли про руйнівні зміни клімату у Європі

51% європейських міст вже мають спеціальні плани з адаптації до зміни клімату

У 2024 році майже половина безпрецедентних погодних явищ у світі припала на Європу
У 2024 році майже половина безпрецедентних погодних явищ у світі припала на Європу

Дослідники попередили, що деякі з наслідків нагрівання планети будуть незворотними протягом сотень років