Європарламент затвердив нові правила для фінансування енергетичних проєктів shutterstock

Європарламент затвердив нові правила для фінансування енергетичних проєктів

Катерина Бєлоусова

Проєки повинні допомогти країнам ЄС відмовитися від твердого викопного палива

Європейський Парламент затвердив нові правила відбору проектів у сфері енергетики, які можуть отримувати фінансування від ЄС, а також їх узгодження із Європейським зеленим курсом (European Green Deal).

Зокрема фінансування отримають проєкти пов’язані із розвитком водневої інфраструктури та уловлюванням і зберіганням вуглецю, повідомляє Європейський парламент.

Ці проєкти також повинні стимулювати інтеграцію ринку та підвищувати безпеку енергопостачання.

Законодавство, узгоджене з Радою в грудні 2021 року, встановлює критерії та методологію для відбору проектів енергетичної інфраструктури, що становлять спільний інтерес (PCI). Такими проєктами є  будівництво високовольтних ліній електропередачі, трубопроводів, систем накопичення енергії та інтелектуальних мереж, які отримають вигоду від швидкого проходження адміністративних процедур та матимуть право на отримання фінансування від ЄС.

Проєкти, які пов’язані із розвитком водневої інфраструктури та уловлюванням і зберіганням вуглецю, повинні допомогти країнам ЄС відмовитися від твердого викопного палива, такого як вугілля, буре вугілля, торф і горючі сланці. 

Окрім того, депутати Європарламенту забезпечили фінансування проектів, які перепрофілюють існуючу інфраструктуру природного газу для транспортування або зберігання водню протягом перехідного періоду. 

Проекти такого характеру матимуть право на отримання фінансової допомоги ЄС до 31 грудня 2027 року.

Нові проекти на основі природного газу більше не матимуть права на фінансування ЄС. Тим не менш, є тимчасовий виняток, який дозволить Кіпру та Мальті мати по одному газовому проекту, готовому до переходу на водень, який буде профінансований з метою їх підключення до мережі ЄС та роботи за суворих умов.

"Сьогоднішня трагічна реальність війни в Європі та різко низький рівень енергетичної безпеки Європейського Союзу доводять, що протягом багатьох років ЄС робив серйозні помилки в оцінці своїх потреб, у тому числі з точки зору трансʼєвропейської енергетичної інфраструктури", – сказав провідний євродепутат Здзіслав Краснодембський (ECR, PL).

Він також додав, що нове законодавство вдосконалить процес планування інфраструктури, а також дозволить просувати нові типи проектів, що становлять спільний інтерес, відповідно до кліматичних цілей. 

“Переглянута структура TEN-E сприятиме інвестиціям у мережі водню та CO2, а також розвиток морської мережі", – пояснив Краснодембський.

Парламент схвалив законопроект 410 голосами, 146 виступили проти  і 72 утрималися. Тепер він має бути офіційно прийнятий Радою до публікації в Офіційному віснику та подальшого набуття чинності.

Нагадаємо, експерти IRENA запропонували заходи щодо подолання енергетичної та кліматичної криз.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, європреса вважає, що війна в Україні може відкрити нові можливості для Green Deal.

Читайте також
США та Єврокомісія оприлюднили спільну заяву щодо європейської енергетичної безпеки
США та Єврокомісія оприлюднили спільну заяву щодо європейської енергетичної безпеки

Природний газ залишається важливою частиною енергетичної системи ЄС під час "зеленого переходу"

В ЄС розвиватимуть професійні навички, щоб забезпечити зелений перехід
В ЄС розвиватимуть професійні навички, щоб забезпечити зелений перехід

ПТО може допомогти працівникам вивчити нові зелені технології та здійснити перехід з роботи на роботу

Екологічна політика післявоєнної відбудови України: досвід передових країн
Екологічна політика післявоєнної відбудови України: досвід передових країн

Україна має унікальний шанс стати економічним дивом 21 століття та взірцем сталого розвитку

Єврокомісія відібрала 5 проєктів маяків для Нового Європейського Баухаусу
Єврокомісія відібрала 5 проєктів маяків для Нового Європейського Баухаусу

Проєкти розглядатимуть реконструкцію будівель, циркулярність, мистецтво, культурну спадщина, освіту, розумні міста, відродження міст та сел тощо