ЄС затвердив Фонд відновлення економіки: акцент зроблено на "зеленому" секторі shutterstock

ЄС затвердив Фонд відновлення економіки: акцент зроблено на "зеленому" секторі

Маргарита Шевченко

Національний план відновлення має передбачати виділення 37% коштів на перехід до більш "зеленої" економіки

Європарламент остаточно схвалив створення Фонду відновлення і стійкості на 672,5 млрд євро, який є основною частиною плану з відновлення європейської економіки після пандемії (750 млрд євро), відомого як "Наступне покоління ЄС".

Для отримання доступу до грошей фонду країнам-членам ЄС потрібно показати своє бажання перейти на "зелену" економіку, пише euronews.com.

Нагадаємо, що в грудні 2020 року між Європейським парламентом і Радою ЄС була досягнута політична домовленість щодо Фонду відновлення і стійкості, а 10 лютого 2021 року парламент офіційно його затвердив.

Що являє собою Фонд відновлення і стійкості

Фонд відновлення і стійкості, або інакше "Інструмент для відновлення та стійкості" (Recovery and Resilience Facility (RRF)), лежить в основі плану Європейського Союзу з відновлення і розвитку економіки країн-членів після наслідків пандемії COVID-19.

Він складається з 312,5 млрд євро у вигляді грантів і 360 млрд євро у вигляді позик (всього 672,5 млрд євро) і буде витрачений на державні інвестиції і реформи, спрямовані на зміцнення економік країн ЄС, насамперед з акцентом на інноваційні сфери, пов’язані з "озелененням" економіки й цифровою трансформацією. Щоб отримати доступ до грошей фонду, країні-члену потрібно підготувати національний план відновлення, який передбачає виділення коштів на:

  • перехід до більш "зеленої" економіки - 37%;
  • впровадження технологій з оцифрування цієї економіки - 20% .

Ці плани повинні бути представлені Європейській комісії до 30 квітня, а перші виплати передбачені вже влітку.

Перехід на "зелений" водень

Віцепрезидент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс зазначив, що значна частина Фонду відновлення і стійкості повинна бути пов'язана з роботою щодо забезпечення кліматичної нейтральності. Чистий водень, каже він, є одним із таких напрямів роботи.

"Урешті-решт, кожна держава-член повинна сама вирішити, на які саме проєкти вона робить ставку. <...> Але якщо ми говоримо про "зелений" перехід, то є багато інших напрямів, які можна фінансувати завдяки поновлюваним джерелам енергії, тобто те, що ми називаємо "хвилею поновлення". Наприклад, підвищення енергоефективності будівель і багатьох інших областей", - сказав Домбровскіс.

Латвійський політик також наголосив, що було створено безпрецедентний із погляду ЄС фінансовий пакет. Тепер головне, щоб ці гроші справді пішли в економіку й були витрачені ефективно, підсумував Домбровскіс.

Як повідомляла ЕкоПолітика, Європейська бізнес-асоціація підтримала необхідність перегляду екологічних і кліматичних положень Угоди про асоціацію з ЄС і назвала три фактори, які варто взяти до уваги.

Читайте також
ЄС інвестує понад €380 млн в проєкти з підтримки зеленого переходу
ЄС інвестує понад €380 млн в проєкти з підтримки зеленого переходу

Вони спрямовані на розвиток циркулярної економіки, охорону природи та біорізноманіття, а також прискорення переходу до чистої енергії

ЄС запустив онлайн-платформу з кейсами впровадження передових екотехнологій
ЄС запустив онлайн-платформу з кейсами впровадження передових екотехнологій

Вона допоможе визначати та оцінювати екологічну ефективність інноваційних промислових технологій у Європі та за її межами

Європейські виробники просять відкласти впровадження регламенту ЄС про вирубки лісів
Європейські виробники просять відкласти впровадження регламенту ЄС про вирубки лісів

Проте Європейська Комісія наразі не має наміру відтерміновувати імплементацію

У ЄС запропонували заохочувати фермерів турбуватися про довкілля
У ЄС запропонували заохочувати фермерів турбуватися про довкілля

Пілотні проєкти вже розробляються