30 травня міністри енергетики країн ЄС одноголосно проголосували за те, щоб Європейський Союз офіційно вийшов із Договору до Енергетичної Хартії (ДЕХ). При цьому країнам-членам залишили свободу вибору залишитися в ньому у власній якості, але екологи закликають всі без винятку держави у складі ЄС вийти з договору.
Про це повідомляє Euronews.
У квітні Європарламент також проголосував за вихід із Договору переважною більшістю голосів. Нагадаємо, ДЕХ – це міжнародна угода, укладена після Холодної війни для захисту інвестицій у нестабільні колишні комуністичні країни. Але вона стала джерелом суперечок, оскільки дозволяє енергетичним компаніям судитися з країнами, які вживають заходів, що можуть зашкодити їхнім очікуваним прибуткам.
Наприклад, шведська транснаціональна енергетична компанія Vattenfall подала до суду на Німеччину в рамках ДЕХ через поетапну відмову від ядерної енергетики, оскільки це вплинуло на іноземних інвесторів у ядерному секторі. З численними судовими справами також зіткнулася Іспанія, головним чином через зміни в її політиці щодо відновлюваної енергетики. На думку інвесторів, такі зміни порушують ДЕХ, підриваючи їхні інвестиції.
Дев'ять країн-членів оголосили про свій намір вийти з ДЕХ з жовтня 2022 року – це Данія, Франція, Німеччина, Люксембург, Нідерланди, Польща, Португалія, Словенія та Іспанія. Тим часом Франція, Німеччина, Люксембург та Польща офіційно повідомили про свій вихід. Великобританія оголосила про свій намір у лютому, а Італія першою вийшла з договору в 2016 році.
“Ми очікуємо, що після того, як ЄС і всі основні країни-члени вийдуть з ДЕХ, решта країн-членів також приймуть рішення про вихід. Мало того, що ДЕХ втрачає свою актуальність, але наявність країн-членів ЄС з різними інвестиційними режимами також важко узгодити з правилами конкуренції ЄС, оскільки це створить нерівні умови для гри", – сказав Пол де Клерк, експерт з питань економічної справедливості в організації “Друзі Землі – Європа” (FoEE).
Нагадаємо, у листопаді 2022 року Єврокомісія просила зняти модернізацію міжнародної угоди Договору до Енергетичної Хартії з порядку денного саміту ДЕХ, посилаючись на несумісність хартії з кліматичними цілями ЄС. Вона визнала, що ДЕХ несумісний з Паризькою кліматичною угодою, має суперечливі положення про врегулювання відносин між інвестором та державою та потребує реформування або скасування.