У середу, 12 травня, Комітет Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування має розглянути доопрацьовані для повторного розгляду в першому читанні законопроєкти №4167 "Про запобігання, зменшення та контроль забруднення, що виникає в результаті промислової діяльності" та №3091 "Про державний екологічний контроль".
Обидва законопроєкти потребують суттєвого доопрацювання, вважають у Федерації роботодавців України. За словами представників ФРУ, нині ці документи створюють ризики багатомільярдних витрат або припинення діяльності не тільки окремих підприємств, а й цілих галузей економіки.
Тому позиція роботодавців залишається незмінною: вони наполягають на врахуванні пропозицій бізнесу до цих проєктів законів.
Найбільш важливі зауваження бізнесу до законопроєкту №4167:
- критично недостатні строки переходу на найкращі доступні технології та методи управління (НДТМ);
- механізм визначення НДТМ передбачає пряму імплементацію європейських норм, без врахування реального стану української промисловості;
- брак будь-якої підтримки держави для запровадження НДТМ (фіскальні стимули, доступ до довгострокового кредитування тощо).
Зауваження бізнесу до законопроєкту №3091 звучать так:
- проєкт кардинально змінює систему правовідносин у сфері державного контролю за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища;
- пропонує вивести з-під дії базового Закону про державний нагляд (контроль) процедури контролю за додержанням вимог законодавства про охорону довкілля. Зокрема, передбачено потенційну можливість проведення позапланових перевірок у вихідні, неробочі, святкові дні та/або у нічний час, інспектори матимуть повноваження самостійно робити висновки про порушення підприємством законодавства;
- наділення контролювальних органів надзвичайно широкими повноваженнями й одночасне звуження прав суб’єктів господарювання можуть повернути державу на шлях тотального контролю й тиску на бізнес, перекреслюючи досягнення лібералізації та простоти ведення бізнесу, які було запроваджено впродовж останніх років.
Роботодавці наголошують на потребі доопрацювати законопроєкти 4167 і 3091 і закликають Комітет із питань екологічної політики та природокористування не підтримувати проєкти в запропонованих редакціях.
Раніше ЕкоПолітика повідомляла, що ФРУ вже наполягала на доопрацюванні законопроєкту №4167 "Про промислове забруднення". Тоді реалізації редакції документа несла значні ризики погіршення бізнес-клімату і суттєвого негативного впливу на конкурентоздатність промисловості в Україні.
16 лютого Верховна Рада провалила голосування за цей проєкт закону. Пізніше скандальний законопроєкт "Про промзабруднення" доопрацювали. Головне нововведення — інтегрований довкільний дозвіл.
Президент об'єднання підприємств "Укрметалургпром" Олександр Каленков розкритикував доопрацьований законопроєкт. Водночас Українська науково-промислова асоціація "Укркокс" заявила, що ухвалення проєкту "Про промислове забруднення" в поточній редакції паралізує всю коксохімічну галузь України та скоротить виробництво сталі й чавуну.