Комітет Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування схвалив проєкт закону № 5339, який вносить зміни до низки законів щодо вдосконалення механізму регулювання викидів забруднювальних речовин в атмосферне повітря.
Такі результати засідання екокомітету, яке відбулося в середу, 17 листопада.
Зазначимо, що комітет розглядав законопроєкт № 5339 уже вдруге. Було підтримано висновки комітету в редакції, яку запропонував секретаріат комітету із зауваженнями Головного юридичного управління.
Водночас законопроєкт є негативний для енергетичної галузі.
До другого читання його було значно доопрацьовано, і відтепер він містить, окрім положень інших законопроєктів про промислове забруднення та державний екологічний контроль, значні корупційні ризики, а саме:
– обов’язок для бізнесу встановлювати автоматизовані системи моніторингу викидів забруднювальних речовин, хоча чітко визначеного порядку встановлення таких систем і передачі даних нині немає;
– нереалістично короткий строк для скорочення викидів забруднювальних речовин – не більш ніж 7 років і наділення органів місцевого самоврядування повноваженнями розробляти програми зниження викидів для підприємств, які працюють у регіоні, що створює величезне поле для зловживань;
– введення відповідальності за недопуск до проведення перевірок представників Держекоінспекції, що фактично нівелює гарантоване чинним законодавством право підприємств не допускати інспекторів із певної низки причин;
– можливість анулювання дозволу на викиди внаслідок рішення Міністерства охорони здоров’я, водночас у документі немає чітких вимог про обґрунтованості такого рішення щодо конкретного підприємства.
Також комітет підтримав рекомендації круглого столу на тему: "Шляхи реалізації вимог Оновленого національного визначеного внеску України до Паризької угоди".
Розгляд інших законопроєктів перенесли.
Раніше ЕкоПолітика писала, що голова екокомітету Олег Бондаренко озвучив основні положення нового законопроєкту "Про промислове забруднення".