Держенергоефективності представило ініціативи для «зеленого» переходу та декарбонізації saee.gov.ua

Держенергоефективності представило ініціативи для «зеленого» переходу та декарбонізації

Олена Яценьо

Одним із ключових принципів розвитку вітчизняної економіки має бути декарбонізація

Україні потрібно підвищувати рівень енергоефективності у всіх секторах і розвивати "зелену" енергетику, тому важливо запроваджувати нові законодавчі інструменти.

На цьому під час 12-го міжнародного Українського енергетичного форуму Адама Сміта наголосив голова Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України Костянтин Гура.

"Зміни мають відбуватися із врахуванням трьох базових векторів. По-перше, енергетична незалежність країни – це питання національної безпеки. По-друге, декарбонізація має бути одним з ключових принципів розвитку вітчизняної економіки. По-третє, сучасні світові тренди супроводжуються визначенням "зеленим" переходом", – цитує керівника агентства пресслужба.

За його словами, нині українське законодавство вимагає оновлення з пошуку нових механізмів підтримки "зеленої" енергетики. Тому Держенергоефективності напрацювало низку додаткових інструментів і стимулів.

Йдеться про такі законодавчі ініціативи:

  • Net Energy Metering – механізм виробництва та споживання електроенергії з відновлюваних джерел із можливістю постачати в мережу надлишкову енергію без "зеленого" тарифу, а потім використовувати її в зручний час.

"Це майбутній ринок проз’юмерів, а також вигідна можливість підприємствам виробляти продукцію із використанням "чистої" енергії та в результаті бути конкурентними на міжнародних ринках", – прокоментував голова Держенергоефективності.

  • Система видачі гарантії походження енергії, а саме – сертифікатів для підтвердження використання "чистої" енергії.

Цей інструмент стане ще більш необхідним із введенням в ЄС CBAM.

  • цілий пакет законопроєктів для активного розвитку української біоенергетики:

– щодо ринку твердого біопалива;

– щодо сприяння вирощування енергорослин;

– щодо нульової ставки податку на СО₂ для установок на біопаливі;

– щодо ринку біометану;

– щодо ринку рідких біопалив.

"Потенціал біоенергетики – це колосальне заміщення 37 млрд м3 газу на рік. Тільки половини досить, щоб відмовитися від імпорту газу, за що минулого року країна сплатила 2 млрд доларів", – зауважив Гура.

Також він звернув увагу на питання фінансування проєктів: "Зелені облігації вже набрали юридичної сили з 1 липня. Нині немає бар’єрів для випуску "зелених" облігацій корпоративними емітентами. Водночас для повного запуску ринку треба прийняти розроблені концепцію та порядок відбору та супроводження проєктів".

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, Держенергоефективності спільно з партнерами працюють над розробленням нового механізму підтримки розвитку "зеленої" енергетики – Net Energу Metering.

Читайте також
Україна та Чехія домовилися про співпрацю у водневих та біометанових проєктах
Україна та Чехія домовилися про співпрацю у водневих та біометанових проєктах

Співпраця дозволить підготувати українську інфраструктуру до змін у рамках European Green Deal та інтеграції з ринками ЄС

Влада повинна не допустити введення акцизу на "зелену" енергетику, – Гончаренко
Влада повинна не допустити введення акцизу на "зелену" енергетику, – Гончаренко

В інакшому разі це призведе до зниження інвестицій у сферу відновлювальної енергетики