Держава має надати допомогу українській промисловості в питаннях впровадження технологій екологічної модернізації, як це зробили в країнах ЄС, оскільки підприємства в Україні не мають ресурсів для таких змін.
Про це написав директор GMK Center Станіслав Зінченко в колонці Green Deal на для видання "Інтерфакс-Україна".
"Державні заходи мають чітко поділятися на дві категорії: підвищення енергоефективності та енергозбереження великих підприємств і всіх інших. Так роблять у всьому світі. Великі, енергомісткі підприємства, такі як паливно-енергетичний комплекс, металургія, хімія, целюлозно-паперова промисловість, цементна промисловість, завдають дуже великих збитків. Невеликі проєкти на кшталт заміни світильників на енергоефективні усі спокійно реалізують самостійно", – зазначив Зінченко.
За словами експерта, допомога держави має бути у фінансових і податкових стимулах. Наприклад, це можуть бути державні гарантії чи компенсації відсотків за кредитами, взятими на екомодернізацію, або податкові пільги.
Він наголосив, що екомодернізація в європейських країнах проводилася за серйозної фінансової підтримки з боку держави.
Зокрема, за даними представників бізнесу, починаючи з 2000 року в ЄС було підтримано і значною мірою профінансовано державою понад тисячу проєктів у розмірі понад 400 млрд євро за напрямами "Захист природного середовища", "Енергозбереження" і "Енергоефективність", зокрема в межах промислової екомодернізації.
Як акцентував Зінченко, в Україні енергоефективність тісно пов'язана з декарбонізацією.
"Що менше умовне підприємство споживає електроенергії на тонну своєї продукції, то менше викидів СО2 воно продукує. Структура генерації в нас така, що електроенергія залишає великий карбоновий слід. Тому якщо держава зацікавлена реалізувати свої зобов'язання щодо Green Deal, вона має діяти, як у Європі. Не тільки говорити: "Завтра всі мають поставити фільтри і впровадити водневі технології". Ні! Вона має допомагати підприємствам системно впроваджувати технології енергозбереження чи перебудовувати основні виробничі процеси для зменшення енерговитрат на одиницю продукції", – переконаний експерт.
Раніше ЕкоПолітика повідомляла, що в Європейській бізнес-асоціації наголосили, що реформа державного екологічного контролю не повинна збільшувати регуляторний тиск на бізнес.