Чим небезпечні батарейки та де їх здати в Україні Shutterstock

Чим небезпечні батарейки та де їх здати в Україні

Олекса Франко

Батарейки в жодному разі не можна викидати – їх потрібно правильно утилізовувати

Відпрацьовані батарейки та акумулятори належать до небезпечних відходів. Використані елементи живлення містять ртуть, кадмій, свинець, олово, нікель, цинк, магній та інші хімічні елементи й сполуки.

На сміттєзвалищах під впливом сонця батарейки швидко руйнуються, а речовини, які є в їхньому складі, випаровуються та вимиваються. Тільки одна батарейка здатна забруднити 16-20 квадратних метрів землі або 400 літрів води. Уже через воду й повітря токсичні метали потрапляють у живі організми, унаслідок чого викликають ураження органів, погіршують репродуктивні здатності та викликають ракові захворювання.

З огляду на це їх у жодному разі не можна викидати, а потрібно правильно утилізувати. Про те, як безпечно позбутися використаних батарейок, розповіли в Центрі управління відходами.

Де здати батарейки в Україні

Здати батарейки в Києві можна щосереди 9 до 18 на постійному пункті прийому за адресою: вул. Шутова, 16 (завод "Аналітприлад") або надіслати поштою. Вартість прийому за 1 кг – 130 грн.

Водночас зазначається, що нині в Україні немає заводу, який здійснював би переробку батарейок. Була спроба налагодити цей процес на заводі "Аргентум" у Львові, але перероблювання батарейок там не зайшло далі за невеликий експеримент. Основна складність – продаж ресурсів, добутих із батарейок, не може окупити процес переробки.

Нині ЦУВ веде перемовини із заводами в Румунії та Німеччині для передачі на переробку зібраних батарейок. А поки їх збирають і безпечно зберігають на складі.

Крім того, проєкт "Батарейки, здавайтеся!" спільно з компанією-ліцензіатом "Екологічні інвестиції" оформили дозвіл на вивезення батарейок на завод GreenWEEE у Румунії.

Здати батарейки можна в магазинах мереж "Епіцентр" (контейнер із зображенням бобрика), "Нова лінія" (контейнер із зображенням кротика) та WOG (контейнери із зображенням песиків).

У деяких містах ви можете скористатися контейнерами місцевих КП, які передають батарейки на надійну переробку:

Щоб дізнатися, де здати батарейки у вашому місті, можна також скористатися інтерактивною мапою "Куди здати відходи". На мапі можна знайти пункти приймання батарейок, ртутновмісних ламп, макулатури та інших відходів.

Нагадаємо, що в Україні в 2020 році завдяки зусиллям громадської організації "Батарейки, здавайтеся!" вдалося вивезти на переробку 140 тонн батарейок – близько 7 млн штук.

Раніше ЕкоПолітика розповідала про шість небезпечних відходів, які не можна викидати в загальний смітник, та де їх можна здати.

Читайте також
З Києва до Румунії відправили велику партію батарейок на утилізацію. Фото
З Києва до Румунії відправили велику партію батарейок на утилізацію. Фото

Батарейки зібрали зі спеціальних помаранчевих контейнерів

Майже 22 тонни батарейок з України відправили на переробку в Румунію
Майже 22 тонни батарейок з України відправили на переробку в Румунію

У 2021 році поки що відправили на переробку всього 0,7% річного імпорту нових батарейок в Україні