За останні десятиліття стан Чорного моря вкрай погіршився: збільшилося забруднення сміттям, пластиком, пестицидами, металами та іншими забрудниками.
"Діагноз" Чорному морю поставив Український науковий центр екології моря спільно з проєктом EMBLAS, йдеться на сайті Міністерства захисту довкілля. Учені проаналізували зміни, що відбулися за останні 20-30 років.
Проте не всі тенденції негативні. Наприклад, кількість дельфінів не зменшилася, а от "цвітіння", навпаки, знизилося.
Загалом результати дослідження свідчать, що ув Чорному морі:
– знизився рівень "цвітіння" синьо-зелених водоростей;
Такі висновки зроблено за показниками індексу TRIX.
– збільшився рівень забруднення сміттям і пластиком;
Кількість сміття в Чорному морі становить 90 одиниць на 1 км2 – це вдвічі більше, ніж у Середземному морі. На жаль, це впливає негативно, адже щогодини до Чорного моря з великими річками приноситься від 6 до 50 елементів сміття.
– збільшився сірководневий прошарок на 20 м;
– популяція дельфінів (афалінів, білобочок і морських свиней) не скоротилася – сьогодні в морі мешкають 253 тисячі ссавців;
– збільшився рівень забруднення металами, пестицидами, фармацевтичними препаратами, промисловими забруднювачами, засобами побутової хімії;
Загалом фахівці знайшли 124 речовини-забрудники в Чорному морі. Хімічний стан моря вивчається з 2016 року. Уже є такі результати:
- Дельта Дунаю та Дунайський масив, Дніпро-Бузький лиман – показники погіршилися;
- Дністровський затока – хімічний стан залишається задовільним;
- Кінбурнська коса – показники покращилися;
- Від Дністровської до Одеської затоки та від неї до Тендрівської затоки – хімічний стан покращився.
- Зона змішування вод північно-західного шельфу Чорного моря з водами центральної відкритої глибоководної частини – хімічний стан залишається задовільним.
– збільшилася кількість нехарактерних (інвазивних) видів для Чорного моря, а саме середземноморських риб, які можуть зашкодити, зокрема монровійської риби-хірурга, червоної баракуди, бичків та інших.
Як додали в Міндовкілля, отримані дані ляжуть в основу програми покращення стану морської флори та фауни.
Раніше ЕкоПолітика писала, що адміністрація морських портів України забезпечуватиме моніторинг стану акваторій морських портів та виявляти можливі забруднення за допомогою супутників.
Нагадаємо також, що вчені провели дослідження Чорного та Середземного морів, щоб з'ясувати, скільки дельфінів і китоподібних у них живе.