Дослідники підрахували, скільки дельфінів живе в Чорному морі

Дослідники підрахували, скільки дельфінів живе в Чорному морі shutterstock

Зоряна Бердник

Таке дослідження провели вперше в історії науки

Науковці провели дослідження Чорного та Середземного морів, щоб з'ясувати, скільки дельфінів і китоподібних у них мешкає.

У результаті дослідження дійшли висновку, що в Чорному морі живуть понад 250 тисяч дельфінів, повідомляє пресслужба Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України.

"У водах Чорного та Азовського морів мешкають три види дельфінів: афаліна, білобочка та морська свиня. У ХХ столітті через промисловий вилов їхня чисельність зменшилася щонайменше вп’ятеро. Сьогодні вони охороняються Червоною книгою України та міжнародними конвенціями", — йдеться в повідомленні Міндовкілля у Facebook.

Загалом у Чорному морі дослідили 60% загальної площі. На цій акваторії живуть щонайменше 253 тисячі дельфінів. Серед них:

  • 119 000 звичайних дельфінів, або білобочок;
  • 94 000 морських свиней — найменших за розмірами китоподібних;
  • 42 000 дельфінів-афалін.

Водночас чисельність морських свиней може виявитися вищою за заявлену, оскільки представників виду складно побачити.

Наголошується, що результати обстеження дають змогу зробити попередній, дуже втішний висновок, що стан популяцій чорноморських китоподібних не погіршився за останні 20 років.

У Середземному морі дослідили 77 % площі. Там живе більш ніж 600 000 китоподібних, серед тих про яких відомо:

  • 1 700 вусатих китів-фінвалів;
  • 1 500 кашалотів;
  • 3 700 дзьоборилих китів;
  • 6 000 гриндів;
  • 66 000 звичайних дельфінів;
  • 76 000 дельфінів-афалін.
  • Результати обстеження використовуватимуть для:
  • оцінки стану популяцій китоподібних Чорного моря;
  • оновлення Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи та Червоної книги України;
  • планування заходів з охорони дельфінів;
  • створення морських заповідних акваторій.

Дослідження тривало два роки в межах міжнародного ASI (ACCOBAMS Survey Initiative). У підрахунках узяли участь 100 вчених. Вони досліджували Чорне море як на суднах із використанням акустичного обладнання, так і з повітря (аерофотозйомка з літаків). На підставі даних спеціалісти не тільки визначили чисельність кожного з видів дельфінів, а й склали карту районів, де ті переважно мешкають.

Україну в команді дослідників представляли науковці Українського наукового центру екології моря та Інституту зоології ім. І. І. Шмальгаузена НАН України за підтримки Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України та проєкту ЄС "Посилення екологічного моніторингу Чорного моря" (EMBLAS Plus).

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, після аварії танкера Delfi в Одесі водолази досі розчищають морське дно.

Читайте також
Заберіть пухнастика в родину: 18 і 19 липня киян запрошують на фестиваль AdoptMe Days
Заберіть пухнастика в родину: 18 і 19 липня киян запрошують на фестиваль AdoptMe Days

Гості також можуть поспілкуватися з волонтерами та навчитися надавати домедичну допомогу тваринам

Щойно ми визнаємо, що тварина — це не річ, а жива істота з почуттями, у нас все стане на свої місця, — Ярослава Коба
Щойно ми визнаємо, що тварина — це не річ, а жива істота з почуттями, у нас все стане на свої місця, — Ярослава Коба

Війна змінила не лише людей, а й їхнє ставлення до тих, хто не може сам себе захистити

Війна знищила понад 20 000 чорноморських дельфінів лише від початку 2026 року
Війна знищила понад 20 000 чорноморських дельфінів лише від початку 2026 року

З 2022 року кількість загиблих тварин може перевищити 100 000

В Україні створюють єдиний державний реєстр домашніх котів, собак та тхорів
В Україні створюють єдиний державний реєстр домашніх котів, собак та тхорів

У майбутньому на основі реєстру створять цифрові ветеринарні паспорти, які інтегрують у Дію