Боротьба зі зміною клімату неможлива без ядерної енергії – преса США shutterstock

Боротьба зі зміною клімату неможлива без ядерної енергії – преса США

Катерина Бєлоусова

Щоб досягти глобальних цілей декарбонізації до 2050 року виробництво ядерної енергетики потрібно подвоїти

Сучасна ядерна енергетика може стати альтернативою вугіллю та природному газу та допомогти світу досягнути цілей декарбонізації.

У блозі Bloomberg редакція Editors зазначає, застарілі правила ядерного регулювання перешкоджають інноваціям, які вкрай необхідні для боротьби зі зміною клімату.

В матеріалі підкреслили, що через погодні умови “зелена” енергетика є переривчастою. Щоб заповнити прогалини необхідні або неймовірно великої ємності накопичувачі, або більш надійні джерела живлення. Наразі викопне паливо все ще становить приблизно 80% світового постачання первинної енергії.

Автори підкреслили, що ядерні реактори виробляють “чисту” та надійну енергію у великій кількості. Аварії на АЕС, зокрема у Чорнобилі та Фукусімі, є досить рідкісними, а ризики ядерної енергетики надзвичайно низькі на одиницю виробленої енергії.

Вони також наголосили, що новітні конструкції реакторів ще безпечніші. А новітні інструменти та технології зменшують і небезпеку від радіоактивних відходів.

“За даними Міжнародного енергетичного агентства, щоб досягти глобальних цілей щодо скорочення викидів, до 2050 року виробництво ядерної енергетики потрібно приблизно подвоїти. На жаль, світ рухається назад у ключових аспектах”, – йдеться в матеріалі.

Зазначається, що частка ядерної енергетики у світовому виробництві енергії знизилася до 10,1% у 2020 році з 17,5% у 1996 році та продовжить зменшуватися до 2050 року. Попри розвиток відновлювальної енергетики, очікується, що викопне паливо буде домінувати протягом десятиліть.

“Уряди в усьому світі мають продовжити термін служби існуючих атомних станцій, співпрацювати з промисловістю для фінансування нових і подвоїти зусилля для покращення утилізації відходів та іншим чином полегшити думку громадськості щодо потенційних ризиків”, – підкреслили автори.

Вони додали, що урядам також необхідно сприяти ядерним інноваціям. Останніми роками невеликі модульні реактори (SMR) поступово наближаються до комерційної реальності. Ці реактори можуть забезпечити набагато безпечніше, дешевше та гнучкіше джерело енергії та посилити вітрову та сонячну енергетику.

“Уряди могли б використовувати ефект масштабу за допомогою стандартизованого виробництва, водночас потенційно забезпечуючи енергією все: від будинків до фабрик і транспорту. Але бюрократія стоїть на заваді”, – зазначили в Editors.

Автори підкреслили, що Комісія з ядерного регулювання США (NRC) десятиліттями перешкоджала будівництву нових реакторів, головним чином завдяки застарілим стандартам безпеки. У більш загальному плані законодавці повинні переглянути весь свій підхід до ядерного регулювання — розроблений в іншу епоху, з іншими потребами — і повернутися до початкових принципів. Їх першочергові цілі мають перейти від повного уникнення ризику до максимального використання ядерної енергії, прискорення інновацій і скорочення викидів вуглецю за допомогою старих і нових технологій.

“Протистояти зміні клімату означає визнавати суворі реалії. Світ не може декарбонізуватись без атомної енергетики — і він не може розширити свою ядерну потужність, не переосмисливши правила. Часу мало”, – наголосили автори.

Нагадаємо, міністр державного майна Польщі Яцек Сасін заявив, що країна змушена відтермінувати закриття вугільних шахт, однак їхня кінцева дата функціонування – 2049 рік – залишиться без змін. Закриття почнеться після запуску першої АЕС.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, спеціальний уповноважений президента США з питань клімату Джон Керрі та міністр енергетики України Герман Галущенко оголосили про пілотний проєкт "Чисте паливо в Україні з SMR".

Читайте також
Низка країн пообіцяла потроїти потужності ядерної енергетики до 2050 року
Низка країн пообіцяла потроїти потужності ядерної енергетики до 2050 року

Країни визнають ключову роль ядерної енергетики для досягнення кліматичної нейтральності"

Німеччина не повернеться до ядерної енергії – Шольц
Німеччина не повернеться до ядерної енергії – Шольц

Для будівництва нової АЕС знадобиться 15 років та 15-20 мільярдів євро інвестицій

Євродепутати внесли атомну енергетику до зелених технологій у промисловості
Євродепутати внесли атомну енергетику до зелених технологій у промисловості

Всі технології з переліку матимуть прискорені дозвільні процедури

Російські окупанти обстріляли Запорізьку АЕС: живлення відновлено
Російські окупанти обстріляли Запорізьку АЕС: живлення відновлено

Це вже сьомий блекаут на ЗАЕС з початку окупації