Шість українських вишів вже готують проєктно-кошторисну документацію та шукають підрядників для виконання робіт, завдяки яким їхні будівлі заощаджуватимуть тепло та споживатимуть менше електроенергії. Кошти на таку модернізацію надійдуть в рамках проєкту "Вища освіта України". Одним з головних його напрямків є саме покращення енергоефективності та зменшення експлуатаційних витрат державних вишів.
Про це повідомляє ресурс "Економічна Правда".
Для енергетичної модернізації університетів передбачено 160 млн євро. 120 надає Європейський інвестиційний банк (ЄІБ). Решту — Північна екологічна фінансова корпорація (НЕФКО) та Фонд східноєвропейського партнерства з енергоефективності та довкілля (Фонд E5P).
У першому етапі проекту будуть задіяні 6 університетів: "Львівська політехніка", "Харківський політехнічний інститут", "Чернігівська політехніка", Сумський державний університет, "Полтавська політехніка ім. Ю.Кондратюка", Вінницький національний технічний університет.
На модернізацію їхніх 86 будівель планують витратити 49 млн євро.
На другому етапі проєкту ЄІБ профінансує термомодернізацію ще 64 будівель у восьми українських вишах.
Проєкт передбачає теплоізоляцію будівель та модернізацію систем опалення із одночасним встановленням сучасних вентиляційних систем та індивідуальних теплових підстанцій, заміну старих світильників на нові світлодіодні, запровадження системи енергоменеджменту. Поза тим у вишах мають відремонтувати покрівлі, замінити вікна та двері, модернізувати системи каналізації та пожежної безпеки.
Очікується, що загальне споживання енергії у модернізованих навчальних корпусах та гуртожитках зменшиться майже вдвічі. Після завершення лише першого етапу задіяні у ньому виші зможуть заощаджувати 3,5 млн євро щорічно. При цьому викиди парникових газів зменшаться тут на понад 16 тис тонн.
Заступник міністра освіти і науки України Ігор Гарбарук зауважив, що проєкт з енергомодернізації вишів матиме ще й певний непрямий ефект:
"Через такі масштабні проєкти ми отримуємо не лише конкретні відремонтовані будівлі, а й знайомимося з новими технологіями та можливостями для збільшення енергоефективності, які можемо застосовувати надалі".
Раніше ЕкоПолітика повідомляла, що український Уряд схвалив Національний план дій з енергоефективності на період до 2030 року.