За довоєнними прогнозами УВЕА, наприкінці 2022 року Україна мала збагатитися на 1 ГВт нових вітроенергетичних потужностей.

Та війна зупинила розвиток нових вітроенергетичних проєктів.

Станом на кінець 2021 року багато вітроенергетичних компаній виконали левову частку інфраструктурних робіт. Залишалось тільки встановити вітротурбіни. Обладнання було придбане і лежало на складах, а в деяких випадках навіть на будівельних майданчиках. Йдеться щонайменше про 300 МВт готового до встановлення на майданчиках ВЕС вітроенергетичного обладнання.

У зв’язку із збройною агресією російської федерації більшість вітчизняних та міжнародних інвесторів не мали можливості у 2022 році завершити проєкти будівництва ВЕС, які, у разі їх завершення, могли б забезпечити щорічну генерацію, як мінімум, 1 млрд кВт-год "зеленої" електроенергії, що є життєво необхідним для підтримки енергетичної безпеки України в умовах постійних обстрілів критичної інфраструктури.

Водночас, треба зауважити, що чинний "зелений" тариф в Україні для нових вітрових електростанцій забезпечує вартість електричної енергії, що дорівнює або є нижчим від ринкової.

Так, "зелений" тариф для введених в експлуатацію у цьому році проєктів з енергії вітру становить 8,82 євроцента за кВт-год, а  середньозважена ціна на електричну енергію на ринку "на добу наперед", до прикладу, протягом 4 кварталу 2022 року становила 3,44 грн за кВт-год (~9,2 євроцента за кВт-год).

Ще восени 2022 року Міненерго розробило законопроєкт про подовження на 2 роки дії договору купівлі-продажу електроенергії, укладеного з ДП "Гарантований покупець" до 31 грудня 2019, та ТУ на приєднання ВЕС до енергосистеми, що дозволяє компаніям ввести ВЕС в експлуатацію за "зеленим" тарифом до кінця 2024 року.

Наразі законопроєкт зареєстрований в Верховній Раді України і досі очікує на розгляд депутатами Комітету ВР з питань енергетики та житлово-комунальних послуг. Треба зазначити, що своєчасне прийняття цього закону надало би позитивного сигналу ринку ВДЕ.

Неможливість зупинити вільний дух вітроенергетики підтверджує той факт, що всупереч всім умовам війни, будівництво вітростанцій потроху продовжується.

Звичайно, йдеться про ті регіони, де наразі немає активних бойових дій. За загальною встановленою потужністю на кінець 2022 року, вітроенергетика залишається другою після сонячної енергетики в національному секторі ВДЕ.

За даними УВЕА/НКРЕКП у 2022 році кумулятивна потужність ВДЕ зросла на 106,6 МВт (без врахування дСЕС), з яких 81,6 МВт – нові вітроенергетичні потужності, 8,8 МВт – нові БіоЕС, 15 МВт – нові СЕС та 1,2 МВт – нові гідроенергетичні потужності. Отже, на кінець 2022 року загальна встановлена потужність відновлюваної енергетики в Україні досягла 9,94 ГВт (без врахування окупованої території АР Крим).

Станом на 31 грудня 2022 року встановлена вітроенергетична потужність дорівнює 1 754,5 МВт. Частка ВЕС у загальній встановленій потужності сектору ВДЕ становить 17,7%.