З 2021 року наші енергоємні підприємства мають впроваджувати його, щоб верифікувати свої викиди. Років зо два піде на зняття показників і проєктування можливої архітектури системи торгівлі викидами. Повністю система має запрацювати до 2025-2027 року.
Крім того, у нас вже є податок на СО2 – він становить 10 грн за тонну. Так, це набагато менше в порівнянні з Європою, але він є, і це важливий аргумент у діалозі з ЄС. Екоподаток сплачують підприємства, які викидають понад 500 тонн СО2 на рік.
СТВ і податок на СО2 чудово працюють разом у багатьох країнах, але, зрозуміло, вони не повинні дублюватися. На систему торгівлі викидами переходять певні сектори з енергоємними підприємствами, а решта платять податок на СО2. Я беруся спрогнозувати збільшення податку на СО2 до 2025 року в кілька разів. Тому підприємствам, які його платять, має сенс закладати це підвищення у свої стратегії.
Зараз в переговорах з ЄС український уряд озвучує низку спільних довгострокових флагманських ініціатив у рамках EU Green Deal, які нам цікаво розробляти разом. Це енергоефективність, трансформація вугільних регіонів, воднева економіка, промислові альянси, побудова архітектури кліматичного управління та багато іншого.