Поки що опубліковано тільки НВВ2. Я б хотіла на ньому трошки зупинитися. В енергетиці ми би могли запропонувати кілька варіантів.
Вугілля
Перший — звернути увагу на питання закриття вугільних шахт і повільну відмову від вугілля. В нас є розроблена і представлена урядом стратегія щодо закриття шахт. Наскільки я знаю, ця стратегія нещодавно була відкликана назад Міністерством енергетики для вдосконалення, але станом на зараз ми не маємо точного розуміння скільки, які шахти, до якого року мають бути закриті. Це складне і болюче питання. Потрібно буде потім пояснювати шахтарям в конкретних містечках по конкретних вугільних шахтах, скільки у них часу і що вони повинні робити для того, щоб підготуватися до цього закриття.
Але в проєкті НВВ2 написано, що частка вугільних ТЕС до 2030 року має складати не більше 13%. Насправді, мені здається, якщо НВВ2 ухвалять, то вже цієї цифри може бути достатньо для того, щоб Міністерство енергетики таки визначило і змогло зробити список шахт і план їхнього закриття. А далі під це робити план дій, як працювати з кожним містечком, з кожною шахтою окремо.
Атомна енергетика
В проєкті НВВ2 написано, що атомна енергетика буде залишатися одним з основних джерел. Можливо, це так. Якщо вона буде залишатися, то вже зараз ми би рекомендували подивитися на стан атомної генерації, оскільки при нинішньому ринку електроенергії атомна генерація досить сильно страждає. В неї не вистачає коштів. І наша думка, що можна швидко зробити — це вже зараз дати "Енергоатому" можливість стати повноцінним учасником ринку. Щоб він міг заробляти більше і вкладати кошти тоді в модернізацію, безпеку, і в той план, який ми намітили для атомної генерації в майбутньому.
Відновлювальні джерела енергії
У 2030 році мчастка відновлювальних джерел енергії має складати близько 30% генерації. Зараз це 12%, але досить багато — близько 30% коштів — з ринку. І це не великий секрет, що насправді ринок електроенергії не знає, як правильно організувати подальший розвиток ВДЕ, щоб це було прийнятно з точки зору коштів для всіх споживачів.
І я думаю, що це величезне завдання і для Міністерства енергетики, і для регулятора, і для Держенергоефективності, і для всіх нас, тому що, ми всі хочемо зростання частки ВДЄ в майбутньому. Нам потрібно зрозуміти, як це підтримувати не "зеленими" тарифами, а, можливо, іншими схемами.
Промисловість
В проєкті НВВ2 передбачено, що до 2050 року електроенергія буде становити половину в структурі споживання енергоресурсів в промисловості. В 2019 році було 25%. Це означає, що наша промисловість має дуже швидко модернізуватися і вкласти дуже великі кошти.
Промисловість вже про це голосно говорить і заявляє, що на це потрібно, справді, дуже багато ресурсів, зокрема фінансових. Що можна зробити швидко і якісно - давайте спробуємо подивитися чи можливо організовувати частину податків від промисловості на те, щоб допомогти їй модернізуватися якомога швидше. Я також би заохочувала усіх, зокрема європейську сторону, разом піднімати питання про доступ України до європейських фондів. Для того, щоб краще і швидше модернізувати свою економіку.
80% українських громадян підтримують розвиток відновлювальних джерел енергії, зеленої генерації, екології, енергоефективності. Всі підтримують, але ті самі 80% не готові платити більше за це. Ми всі повинні дуже багато зусиль прикласти для того, щоб пояснити кожному громадянину України, що без зміни споживацької поведінки ми не зможемо змінити повністю всю країну. Не може одна людина, дві чи десять поміняти країну на чисту, екологічну, безпечну і енергоефективну.