Далі нам обіцяють (уже довго і нудно):
1. Аукціони. Крайня позиція Міненерго - аукціонів не буде, поки не розрахуємося з боргами виробникам ВДЕ. За 2020 рік розрахувалися, накопичені за 2021 рік борги залишилися. Підняття тарифу ОСП не розв'яже цієї проблеми.
810-й закон не зобов'язує уряд проводити певну кількість аукціонів кожного року. Тому як захотіли, так і провели. Вважати, що квоти будуть відрізнятися від презентованих минулого року мізерних цифр, на мою думку, не варто. Отже, аукціони пролітають.
2. "Зелені" надбавки (feed-in premium). Поговорили минулого року, та й розійшлися. Проєкт нацплану з ВДЕ не вказує орієнтовної дати ухвалення законопроєкту. Але план пов'язує цей механізм з аукціонами. Тобто переможець аукціону отримає не гарантоване відшкодування від держави, а відшкодування різниці між ринком і strike price. Це наводить на думку, що механізм надбавок може й не буде працювати поза межами аукціонів. А вони будуть - див. пункт 1.
3. Корпоративні РРА. Деякі компанії вже думають про прямі договори зі споживачами для своїх нових проєктів. Але цінність таких довгострокових договорів передусім у хеджуванні коливань цін на довгий період. Договори з фіксованим тарифом (або навіть із певною індексацією) видаються ризикованими в умовах України. Синтетичні (віртуальні) РРА якраз і могли б розв'язати цю проблему. Але для їхньої роботи потрібен повноцінний ринок деривативів, а його в Україні поки що немає. Тому в найближчі кілька років побачимо хіба що декілька проєктів із корпоративними РРА.
4. Усі погоджуються, що без високоманеврових потужностей та акумуляції ми все одно з ВДЕ далеко не зайдемо. Так, є закон, але з огляду на реальність очікувати чогось конструктивного найближчим часом не варто. Тим більше, що помітні намагання монополізувати цей сектор.
5. Водень ще далі. Немає про що говорити в цьому контексті.
6. Усе сходиться до 2024 року в найкращому випадку. Але ж там вибори, тому логічно додати ще рік-два. Отже, 2026 рік.
До того ж, враховуючи характер дій влади, очікувати відновлення росту не варто.
Де буде активність:
1. Проєкти для власного споживання підприємствами. Тут усе сприяє: зростання тарифів для споживачів, дешевші технології та soft costs, СВАМ для декого.
2. У секторі власного споживання мають з'явитися нові моделі фінансування та реалізації проєктів. За правильного структурування можливо сюди навіть можна буде залучати інвестиції великих гравців.
3. Приватні СЕС під зелений тариф. Ще побачимо реакцію ОСР, ОСП, великих постачальників.
4. Біоенергетичні проєкти для виробництва біометану - сподіваюся. Але знову-таки, це складно.