Можливості експорту для України в серпні зросли до 250 МВт. Та навіть за менших обсягів продажу електроенергії за кордон Україна в обличчі держкомпанії НЕК "Укренерго" змогла заробити 700 мільйонів гривень, що являється дуже добрим фінансовим результатом для державного підприємства.
Спотова ціна електроенергії сьогодні 08.08.2022 в Угорщині, Словаччині, Чехії та Румунії складає 350-378 євро/МВт-год. Тому, продаючи електроенергію в ЄС ми отримуємо надприбутки, але чи можемо ми гарантувати, що так буде й далі?
Не новина, що нас чекає дуже складний опалювальний сезон. Як з боку достатнього забезпечення країни енергоресурсами, так і постійних воєнних ризиків від країни-агресора. Ситуація із Запорізькою АЕС, яку захопили й замінували російські терористи, створивши ядерну загрозу для всього світу, найбільш точно демонструє рівень варварства росії. У разі відключення АЕС, яка забезпечує чверть потреб електроенергії України, перед нами може постати питання імпорту електроенергії.
Водночас, у нас є ситуація зі штучним доведенням до банкрутства цілої галузі зеленої енергетики, яка виробляє електроенергію за ціною як мінімум в рази нижчою, ніж нам би її продавали європейці. За даними "Гарантованого покупця", минулого року середньозважений зелений тариф для сонячної генерації складав близько 140 євро/МВт-год, для вітрової - 100 євро/МВт-год.
Цим можна констатувати хибність розповсюдженого міфу про ніби-то дорогий "зелений" тариф. Як ми бачимо, вартість зеленої генерації просто неспівставна з реальними цінами електроенергії в ЄС, адже тільки на минулому тижні ціни злітали до рекордних 500 євро/МВт-год. І при цьому, зелені електростанції з березня по липень отримували оплати не більше 30% за вже вироблену в умовах війни електроенергію. Через що підприємства ВДЕ декілька місяців знаходяться на межі дефолту.
Тому, щоб пройти зиму та продовжувати прибутковий експорт електроенергії, державні органи мають перестати знищувати власних виробників зеленої енергії та забезпечити повну фінансову стабілізацію галузі. Потрібно перестати плодити численні ініціативи щодо скасування "зеленого" тарифу й розблокувати нарешті наявні кошти на рахунках "Укренерго" для виплати зеленій генерації. Зараз ми максимально наочно бачимо в цифрах, що всі спекуляції навколо скасування ЗТ це дешевий популізм, який не приведе до процвітання нашої країни.