В Україні лише 40% медичних відходів утилізують на спеціальних підприємствах.
Про це розповів В’ячеслав Сьомик, CEO компанії-члена Асоціації управління відходами (АУВ) DSL-2010, передає ProMusor.
За словами фахівця, медичні заклади створюють величезну кількість відходів, котрі несуть ризики хімічних, токсичних, канцерогенних, мутагенних та радіаційних впливів на організм людини і його інфікування. Особливо їх кількість збільшилася через пандемію COVID-2019.
"Сьогодні 40% медичних відходів утилізують на сертифікованих підприємствах. Проте, куди потрапляють інші 60% – це необхідно зрозуміти", – зазначив Сьомик.
Він наголосив, що у питанні утилізації медичних відходів є суттєва проблема – у медзакладах їх не сортують.
“До компаній-утилізаторів по всій країні надходять змішані, а не сортовані, медичні відходи – це шприци, крапельниці, білизна разом із продуктовими відходами та інше. І все в одній тарі. Така форма відходів надмірно перевантажує обладнання. Зараз це особливо гостра тема через їх збільшення, у зв’язку з коронавірусом“, – пояснив експерт.
На його думку, покращити ситуацію зможе низка заходів: прийняття закону 2207-1-д про управління відходами та підзаконних нормативних актів, розробка та затвердження тарифної сітки щодо утилізації небезпечних відходів, перевірка лікарень на дотримання вимог екологічного законодавства, правильне поводження з відходами.
“Медичним закладам слід приділяти більшу увагу саме підрядним організаціям, стежити за їх прозорістю та якістю надання послуг, а не "гнатися" за найнижчою ціною. Адже досвід свідчить, що демпінг на ринку – шлях до стихійного сміттєзвалища та забруднення навколишнього природного середовища“, – наголосив Сьомик.
На його думку, більшість утилізаторів небезпечних відходів – є свідомими учасниками ринку та підстраховують один одного в роботі, адже періодично логістика з’їдає час та ресурси. Однак, відсутність тарифної сітки в рази ускладнює їх роботу.
Раніше ЕкоПолітика писала про те, що не всі пункти прийому сміття приймають від громадян медичні та фармацевтичні відходи – маски, рукавиці, медикаменти.