“Можна порівняти з Чорнобилем”: про стан Чорного моря в умовах війни розповіли фахівці shutterstock

“Можна порівняти з Чорнобилем”: про стан Чорного моря в умовах війни розповіли фахівці

Ганна Велика

За даними міністерки захисту довкілля Світлани Гринчук, росія завдала Чорному морю екологічних збитків на €345 млн 

Після підриву дамби Каховської ГЕС стан Чорного моря суттєво погіршився. Голова ГО “Зелений лист”, хімік та біолог Владислав Балінський за силою впливу на довкілля порівняв цю екологічну катастрофу з аварією на Чорнобильській атомній електростанції.

Про це повідомляє телеканал “Новини Приазов’я”.

Він це пов’язує, по-перше, з величезною територією, яка зазнала впливу – як на материковій частині України, так і на північно-західній шельфовій частині Чорного моря. Вона захопила, у тому числі й узбережжя Болгарії та Румунії.

По-друге, це гігантський об’єм води. Експерт нагадав, що Каховське водосховище було найбільшим із 6 українських водосховищ у дніпровському каскаді. Тому Чорне море значно постраждало через різке опріснення.

По-третє, значним фактором негативного впливу стали забруднюючі речовини, в тому числі токсичні речовини. За оцінками Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, у воду потрапило, зокрема від 400 до 600 тонн паливно-мастильних матеріалів.

shutterstock

Владислав Балінський розповів, що науковці наразі спостерігають часткове відновлення екосистем Чорного моря, проте деякі процеси у водоймі є незворотними. Це північно-західна частина моря – між Одесою та дельтою Дунаю. Саме ця шельфова частина відіграє найважливішу роль у відтворенні водних мешканців. На жаль, вона й потрапила під максимальний вплив від цієї екологічної катастрофи. Внаслідок розбавлення вода у цій частині акваторії стала майже прісною. Це негативно вплинуло на стан гідробіонтів – змінилося співвідношення різних видів морських мешканців.

За словами експерта, виникнення так званого “червоного припливу” також пов’язане із забрудненням Чорного моря. Влітку інтенсивність цього процесу, викликаного розмноженням динофлагелятів, або динофітових водоростей, була дуже й дуже висока. Також вчені фіксували цвітіння ціанобактерій.

Така велика кількість одноклітинних організмів і бактерій може викликати задуху або заморні процеси, коли іншим гідробіонтам просто не вистачає кисню для дихання.

shutterstock

Лідерка екологічного руху “Let`s do it Ukraine” Юлія Мархель розповіла, що деякі токсичні речовини, які потрапили у Чорне море, розкладатимуться десятиліттями. За її словами, важкі метали, які потрапили у воду під час бойових дій, опускаються на дно, а потім під час штормів знову підходять до берегів.

У невеликих концентраціях вони можуть суттєво не впливати на здоров’я людини, проте накопичення їх у людському організмі може призвести до летального кінця.

“Я прийняла для себе рішення: ані я, ані моя родина не купатимемося в Чорному морі за нашого життя”, – сказала Юлія Мархель.

На початку літа ЕкоПолітика вже повідомляла про стан води у Чорному морі та її безпечність для відпочивальників. Також ми розповідали про таку дату як Міжнародний день Чорного моря, який відзначається 31 жовтня.

Читайте також
31 жовтня – Міжнародний день Чорного моря: як його захистити від наслідків війни
31 жовтня – Міжнародний день Чорного моря: як його захистити від наслідків війни

Цей день є важливим для людей, які живуть на узбережжі цього унікального водного об’єкта, і для всіх, хто цінує природне багатство нашої планети

"У Чорному морі риби багато, як ніколи": еколог показав відео
"У Чорному морі риби багато, як ніколи": еколог показав відео

Зграї атерини, анчоуса, кефалі милують око

Екологи розповіли, чи безпечно купатися у Чорному морі
Екологи розповіли, чи безпечно купатися у Чорному морі

Вони також повідомили основні перестороги щодо купання