У світі за 2 роки знищили 155 мільйонів гектарів первинних лісів

У світі за 2 роки знищили 155 мільйонів гектарів первинних лісів

Катерина Бєлоусова

Незаймані ліси щороку поглинають 2 гігатонни вуглецю

За даними Global Forest Watch, протягом 2000-2020 років площа незайманих лісових ландшафтів (НЛЛ) у світі зменшилася на 155 мільйонів гектарів, тобто на 12%.

Темпи зникнення таких лісів за останні 20 років також збільшилися – з  7,1 мільйона гектарів на рік у 2000–2013 роках до 9 мільйонів у 2013–2020 роках, повідомляє ЕКО-інформ.

Зазначається, що НЛЛ – це ділянки лісів і природних безлісних екосистем, які не мають ознак значної діяльності людини або фрагментації середовища проживання і є достатньо великими, щоб зберегти все місцеве біорізноманіття. Більша частина таких лісів знаходяться у бореальних і тропічних регіонах.

В матеріалі підкреслили, що основними причинами знищення таких лісів є:

  • будівництво нових доріг для видобутку промислової деревини, нафти та газу;
  • розширення сільського господарства;
  • пожежі.

“Якщо тенденція не зміниться, у цьому столітті світ може втратити значну частину своїх цілих лісових масивів, що створить проблеми для природи, клімату та добробуту людей”, – наголосили в ЕКО-інформ.

Зазначається, що станом на 2020 рік, Канада, росія та Бразилія мали найбільшу площу НЛЛ, що становило понад 65% від загальної світової площі. Однак ці країни також зазнали найбільшого скорочення з 2000 по 2020 роки. Так росія втратила 40,9 млн га НЛЛ переважно через видобуток нафти й газу, промислові лісозаготівлі, видобуток золота та масштабні антропогенні пожежі. У Бразилії основними причинами стали розширення сільського господарства і пасовищ, а у Канаді – пожежі, спричинені людьми. 

В матеріалі підкреслили, що у 2013 році Румунія втратила всі свої НЛЛ. А в Японії та Кубі площі НЛЛ з 2000 по 2020 роки майже не змінилися.

В матеріалі пояснили, що ліси відіграють важливу роль у боротьбі зі зміною клімату. НЛЛ мають середньорічне чисте поглинання вуглецю 2 гігатонн. Тобто понад чверть середньорічного глобального чистого поглинання вуглецю лісами. Окрім того, північні бореальні ліси мають величезні запаси вуглецю в ґрунті. Також такі ліси мають широке біорізноманіття. 

Зазначається, що лише 36% НЛЛ у світі мають певний природоохоронний статус та захищені від вирубки. Існує низка міжнародних угод і національних лісових зобов’язань, які мають на меті зупинити втрату лісів, зокрема:

  • Нью-Йоркська декларація про ліси;
  • Цілі сталого розвитку ООН;
  • Декларація лідерів щодо лісів і землекористування (Глазго) та Конвенція про біорізноманіття 2020 року тощо. 

Нагадаємо, дослідники з Університету Меріленда встановили, що у 2022 році у світі вирубували близько 11 футбольних полів лісів щохвилини, а загальна площа сягнула розмірів Швейцарії, тобто понад 4 мільйонів гектарів.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, президент США Джо Байден оголосив про нові плани щодо боротьби зі зміною клімату та пообіцяв виділити $500 мільйонів для припинення вирубки тропічних лісів Амазонії.

Читайте також
Три схеми незаконних рубок в Україні: фахівці розкрили деталі
Три схеми незаконних рубок в Україні: фахівці розкрили деталі

Вони наголосили, що для наведення порядку у цій сфері наразі потрібні зміни законодавства та інституційних підходів

Експерти розповіли, хто і як заробляє на незаконних рубках лісів в України
Експерти розповіли, хто і як заробляє на незаконних рубках лісів в України

Вони стверджують, що нелегальна заготівля деревини в Україні становить мільйони кубометрів 

В УПГ розповіли, що змінилося у правилах рубок лісів з прийняттям постанови №1239
В УПГ розповіли, що змінилося у правилах рубок лісів з прийняттям постанови №1239

Активісти висловили побоювання, що посадовці ДП "Ліси України" зловживатимуть із призначенням нових видів рубок