В Україні на будівництві досі використовують одну з найбільш небезпечніших речовин у світі shutterstock

В Україні на будівництві досі використовують одну з найбільш небезпечніших речовин у світі

Катерина Бєлоусова

У 2005 року Європейський союз заборонив використання азбесту для будь-яких цілей

Азбест, який вважається однією з найнебезпечніших речовин, досі використовується в Україні, здебільше в будівництві як теплоізоляційний матеріал.

Мінерал заборонений у 60 країнах світу через його негативний вплив на навколишнє середовище та людей , розповідає ексголова Держекоінспекції Андрій Мальований у Facebook.

Він навів статистику ВООЗ, за якою щороку близько 125 мільйонів людей стикаються з побічними ефектами внаслідок роботи з азбестом. Хоч на ринку існують сотні матеріалів, здатних замінити цей мінерал та мінімізувати шкоду для довкілля і людини.

Матеріал дуже крихкий і його пил має канцерогенний вплив та спричиняє низку важких захворювань. Також ця сполука забруднює на ґрунт, потрапляє у воду, де негативно впливає на екосистеми.

Тому, ще у  2005 року Європейський союз заборонив використання азбесту для будь-яких цілей. 

Україна ще на початку минулого десятиліття підписала Пармську декларацію по довкіллю та охороні здоров’я, в якій зобов’язалась вжити дій щодо мінімізації ризиків впливу азбесту. Проте вдалося затвердити лише санітарні правила щодо захисту працівників, які працюють з мінералом, від його шкідливого впливу. 

Однак нормативний документ втратив чинність за рішенням Міністерства юстиції.

“Наразі керівництво країни перейшло до рішучіших дій. В першому читанні ухвалено законопроєкт №4142 "Про систему громадського здоров’я", який передбачає повну відмову від використання азбесту та матеріалів, що його містять”, – пише Мальваний.

Також він назвав причини необхідності відмови від азбесту:

  • крім небезпеки для людей та довкілля, мінерал є досить крихким при ударах, нестійким до вологи, а у будівництві, де він найбільше використовується, є стабільніші альтернативи;
  • мінерал не видобувається в Україні, а імпортується здебільшого з Російської Федерації, тож економічні втрати  від його заборони не будуть критичними.

“Тож, сподіваюсь, що найближчим часом рішення про відмову від азбесту буде прийняте, і Україна продовжить свій розвитку в європейському напрямку, націленому на запобігання ризикам”, – додав ексголова ДЕІ.

Нагадаємо, влада Канева вилучено зі школи близько 5 тонн демонтованих матеріалів, що містять у складі шкідливий для здоров’я азбест.

Читайте також
Екологічні порушення із найбільшою шкодою за 16-22 листопада. Дайджест
Екологічні порушення із найбільшою шкодою за 16-22 листопада. Дайджест

Серед них – незаконний вилов риби, протиправні рубки та видобування підземних вод без дозволу

Найбільш значні правопорушення в екосфері за 9-15 листопада. Дайджест
Найбільш значні правопорушення в екосфері за 9-15 листопада. Дайджест

Серед них – незаконні рубки, забруднення земель та повітря

Екологи розповіли, які тваринки голодуватимуть через прибирання опалого листя
Екологи розповіли, які тваринки голодуватимуть через прибирання опалого листя

Маєте ще один аргумент, аби залишити гарний осінній килим у спокої