Енергонезалежність України забезпечать декарбонізація та синхронізація з ринками ЄС, — гендиректор ДТЕК  РБК-Україна

Енергонезалежність України забезпечать декарбонізація та синхронізація з ринками ЄС, — гендиректор ДТЕК 

Олена Яценьо

За словами Тімченка, декарбонізація — це глобальний тренд, який сьогодні не може ігнорувати жодна країна

Зусилля держави та приватного сектору повинні бути спрямовані на декарбонізацію та синхронізацію з ринками ЄС для досягнення реальної енергетичної незалежності та безпеки України, які є важливими складниками фактичної незалежності.

Таке переконання висловив генеральний директор ДТЕК Максим Тімченко у своїй колонці для видання Kyiv Post із нагоди 30-річчя Незалежності України.

"Україна може зробити свій вагомий внесок в декарбонізацію європейського континенту і стати лідером декарбонізації в Східній Європі. Адже синхронізація планів переходу на чисті джерела енергії є практичною реалізацією курсу країни на євроінтеграцію. Декарбонізація — це глобальний тренд, який сьогодні не може ігнорувати жодна компанія та жодна країна", — наголосив Тімченко.

Гендиректор ДТЕК зазначив, що декарбонізація передбачає фундаментальну трансформацію української економіки. Зокрема, для цього потрібні дуже конкретні кроки, які має бути зроблено у сфері технологій, застосування нових бізнес- та економічних моделей. В їхній основі має бути закладено досвід і цілі ЄС та Green Deal.

За словами Тімченка, за останні декілька років Україні вдалося забезпечити передумови для масштабних змін у секторі "зеленої" генерації та стати на шлях поступового заміщення вугільної генерації.

"У своїй Новій стратегії 2030 ДТЕК підтримує цей тренд і прагне, щоб не менш як 33% електроенергії ДТЕК було з відновлювальних джерел. До 2040 року ДТЕК планує досягти вуглецевої нейтральності", — зазначив керівник компанії.

Другим вектором у досягнені енергобезпеки України, на його думку, є інтеграція в ринки ЄС.

"Україна поволі рухається в цьому напрямі — два роки тому було запущено лібералізований ринок, минулого року впроваджено RAB-регулювання для мереж — це важливі досягнення. Але в найближчі два роки нам необхідно завершити реформу в енергетичному секторі та припинити практику ручного втручання в роботу конкурентного ринку", — переконаний гендиректор ДТЕК.

Тімченко вважає, що питання синхронізації з європейською енергосистемою повинно стати українською національною ідеєю, адже синхронізація з ринками ЄС має геополітичне значення, і, вочевидь, є сили, які прагнуть, щоб Україна залишилася приєднана до спільної з Росією енергосистеми.

"Шлях до енергетичної незалежності повністю збігається з національними інтересами як держави, так і приватних гравців на цьому ринку. Щоб пройти його швидше та успішніше, ми маємо навчитися об’єднувати наші зусилля, а для цього необхідна довіра. Довіра у відносинах між державою, між приватним бізнесом, між суспільством — це основа для збереження незалежності та побудови сталого майбутнього України", — зазначив генеральний директор ДТЕК.

Раніше ЕкоПолітика повідомляла, що Держенергоефективності представило ініціативи для "зеленого" переходу та декарбонізації.

Читайте також
Фонд декарбонізації уповільнив темпи: скільки проєктів вже прокредитували у 2025 році
Фонд декарбонізації уповільнив темпи: скільки проєктів вже прокредитували у 2025 році

Загальна сума наданих кредитів майже досягла 270 млн грн

Ferrexpo планує вкласти у декарбонізацію $3,3 млрд до 2050 року: інфографіка
Ferrexpo планує вкласти у декарбонізацію $3,3 млрд до 2050 року: інфографіка

Зниження на 90% вуглецевих викидів відбудеться завдяки впровадженню 5 заходів

У 2024 році Фонд декарбонізації надав кредити на 244 млн грн
У 2024 році Фонд декарбонізації надав кредити на 244 млн грн

Ця цифра відрізняється від опублікованої в офіційному звіті установи за результатами роботи торік

Експерти ОЕСР дали 6 ключових рекомендацій щодо декарбонізації будівель
Експерти ОЕСР дали 6 ключових рекомендацій щодо декарбонізації будівель

Вони проілюстрували їх вдалими практиками, які запроваджені у різних країнах