Президент України Володимир Зеленський підписав Закон "Про внесення змін до деяких законів України щодо створення умов для запровадження комплексної термомодернізації будівель" (законопроєкт №6485).
Закон, серед іншого, створює умови для запровадження Фондом енергоефективності програми з відновлення житлових будинків, пошкоджених внаслідок воєнних дій, повідомляє Фонд енергоефективності.
Закон був прийнятий Верховною Радою України у другому читанні та в цілому 9 липня 2022 року.
Документ вносить зміни до Закону України "Про Фонд енергоефективності", створює нові та вдосконалює наявні механізми забезпечення енергетичної ефективності будівель, а також істотно спрощує процес енергомодернізації будинків за Програмою "Енергодім".
"Ми дякуємо за підтримку цього Закону, який містить усі пропозиції Фонду, підготовлені в установленому порядку, з урахуванням викликів воєнного стану. Прийняття цього Закону – це надзвичайно важливий крок у напрямку енергетичної незалежності України та важлива складова реалізації національного плану відновлення України", – зазначив директор Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк.
В матеріалі зазначили, що, враховуючи виклики воєнного стану, існує необхідність підтримати співвласників багатоквартирних будинків, що були пошкоджені внаслідок воєнних дій.
Ключові зміни:
- можливість виплати грантів в рамках програми "Енергодім" наперед, а не лише відшкодування постфактум;
- можливість верифікації проєктів після їх завершення або після завершення їх окремих етапів;
- уникнення дублювання Фондом функцій інших органів або учасників будівельного процесу, визначених нормативно-правовим та технічним регулюванням в будівництві;
- можливість надання грантів на виконання інших робіт (послуг), які пов’язані зі здійсненням заходів з енергоефективності;
- спрощення порядку прийняття рішень ОСББ в умовах воєнного стану;
- розширення сфери діяльності Фонду, зокрема для можливості участі у процесі відновлення зруйнованого та пошкодженого внаслідок воєнних дій житлового фонду.
Також Фонд розробляє нову грантову програму, яка передбачає можливість для ОСББ отримати фінансову підтримку на проведення першочергових ремонтних робіт у пошкоджених будинках. Зокрема, Фонд має намір надавати учасникам цієї програми грант на безоплатній та безповоротній основі в розмірі 100% вартості матеріалів та робіт.
Наразі програма узгоджується з міжнародними партнерами. Однак для її запуску потрібно оновити ряд міжнародних угод (EE4U та EE4UII) та прийняти відповідні рішення на рівні Кабінет Міністрів України – Європейський Союз.
"Сподіваємось на розуміння та підтримку і віримо, що нам вдасться своєчасно запустити програму "Відновлення", яка стане суттєвою підтримкою для співвласників багатоквартирних будинків", – йдеться у матеріалі.
Нагадаємо, 9 липня Верховна Рада приняла законопроєкт №6485 щодо утеплення будинків.
Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, в Україні протягом I півріччя 2022 року укладено 578 ЕСКО-договорів на загальну суму понад 1,34 млрд гривень для підвищення енергоефективності бюджетних установ.